Poškodilo nás vládní angažmá i to, že k urnám nepřišli naši voliči, hodnotí debakl Pirátů Gregorová

Vedení České pirátské strany včetně lídra Ivana Bartoše zareagovalo na neúspěch v krajských a senátních volbách demisí. Výběr nového předsednictva by se měl uskutečnit 9. listopadu. Může neúspěch ve volbách znamenat i konec Pirátů ve vládě? „Ve vládě to skřípe. Jsme kritizováni za kroky, které se musely udělat a které byly odvážné. Není to od našich koaličních partnerů fér,“ říká europoslankyně za Českou pirátskou stranu Markéta Gregorová. Jak chce strana čelit odlivu voličů?

Přišli jste o 96 krajských zastupitelů. Kde vidíte hlavní důvod fiaska Pirátů v krajských volbách? Ostatně pohořeli jste nedávno i v těch evropských...

Rozhodně to spolu souvisí. Průzkumy z evropských voleb nemáme, nicméně víme, že jak k evropským, tak ke krajským volbám značná část našich voličů nepřišla. Nedokázali jsme je motivovat. Rozčarování z Pirátů ale nepochybně souvisí i s vládním angažmá. Je to vidět i na volebním výsledku ostatních vládních stran, i ony spíše poklesly.

Čtěte také

Karel Havlíček z hnutí ANO si myslí, že se Piráti ve vládě budou držet do posledního dechu. Vy říkáte, že vás vládní angažmá poškozuje. Jak to tedy je?

Já si myslím, že pan Havlíček vůbec neví, o čem mluví. My se budeme vždycky snažit prosazovat náš program. Nicméně je vidět, že to poslední dobou ve vládě skřípe. Za kroky, které se musely udělat a které byly odvážné, jsme kritizováni. Jmenovitě třeba to, co se děje kolem digitalizace stavebního řízení ze strany koaličních partnerů, je naprosto nepřijatelné.

Do jaké míry vaše renomé poškodila nevydařená digitalizace stavebního zákona?

Jsem přesvědčena, že za půl roku se ukáže, že vůbec není nepodařená. Všechno je to o tom, jak se o věci komunikuje, jak o ní komunikují naši koaliční partneři... V žádném případě to neznamená, že takto obří projekt nemá porodní bolesti. Má, ale lidé, kteří to společně schválili na vládě, by se pak měli za sebe navzájem postavit.

Když si ale vezmete například to, že tady dlouhé měsíce nebyly léky v lékárnách, ale že celá vláda stála za Vlastimilem Válkem, tak mi to logicky musí přijít nefér vůči Ivanu Bartošovi.

Čtěte také

Místopředseda vlády Ivan Bartoš tvrdí, že děláte politiku pro lidi. Jak si tedy vysvětlujete, že to lidi neocenili?

Do velké míry to závisí na komunikaci. Často je náročné nějaké změny obhájit, ospravedlnit. Ostatně teď se to projevuje v tom, jak to teď vypadá s vládou. Také si musíme přiznat, že lidé se teď necítí obecně dobře, bojí se v důsledku krizí budoucnosti, a chtějí především ujištění, že všechno bude fungovat, všechno bude dobré, že se nebudou mít špatně... To ale často nemůže přijít, protože krize představují problém, se kterým se musíme postupně vypořádat. Bohužel ale pak obchodníci se strachem vítězí na úkor těch, kteří přinášejí skutečná racionální řešení, která jsou ale bohužel bolestivá nebo komplikovaná.

Jak hodláte čelit odlivu voličů?

Několika možnými způsoby. Nějaké změny jsme už započaly po debaklu v evropských volbách, ale samozřejmě se to ještě nemohlo projevit v krajských volbách. Připravujeme se tedy na sněmovní volby. Udělali jsme poměrně radikální reformu řízení kampaní a obecně mediálních výstupů v rámci strany. Rovněž se teď budeme intenzivně zaměřovat na to, jak komunikujeme směrem ven...

autoři: Vladimír Kroc , opa
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.