Michal Pěchouček

Roboti hrající fotbal, ale také řízení letového provozu - to jsou dva různé příklady využití takzvaných agentních technologií. Právě vedoucí Centra agentních technologií na ČVUT Michal Pěchouček byl hostem pondělního Dopoledního Radiožurnálu. Mluvil nejen o spolupráci svého pracoviště s americkým Pentagonem, ale například také o tom, zda v budoucnu reálně hrozí vzpoura robotů. V úterý 31. března bude hostem Kateřina Langrová z České koalice proti tabáku.

Vysílání se mezi desátou a jedenáctou hodinou neslo ve znamení agentních technologií. Co si pod tímto pojmem má představit laik? "Jedná se o výpočetní metody a softwarové postupy, které umožňují vývoj speciálních systémů umělé inteligence," vysvětluje Michal Pěchouček. "Jde o systémy, které reprezentují společenství nezávislých a volně spolupracujících programů. Tyto systémy spolu kooperují, soutěží, vyjednávají."

Příkladem podobného inteligentního systému může být už zmíněné řízení letového provozu a bezpilotních letadel. Právě v této oblasti české centrum agentních technologií dlouhodobě spolupracuje s americkým Pentagonem. O využití letadel bez pilotů Michal Pěchouček kříká: "Jde v současné době o poměrně běžný prostředek - především v armádě. Bezpilotní technologie je totiž schopna efektivně sbírat informace o protivníkovi nebo o neznámém terénu."

Michal Pěchouček dodává, že v současnosti se v oblasti bezpilotních leteckých technologií objevuje zcela nový trend - a to zkoumat, nakolik se dají využívat v obydleném, civilním prostoru, například ke sledování aut.

Daniela Karafiátová se Michala Pěchoučka zeptala i na to, zda se domnívá, že umělá inteligence postupně vytlačí lidskou. Vedoucí centra agentních technologií kategoricky odmítá: "Rozhodně ne. Před třiceti lety se lidé domnívali, že dnes už budeme běžně létat na Mars nebo na Měsíc - což se nestalo. Místo toho máme internet nebo mobilní telefony, což naopak nikdo neočekával. Proto jsou podle mě plány, že během třiceti let bude mít každá domácnost svého robota, liché."

Proč do výzkumu českých kybernetiků investuje americký Pentagon a ne česká vláda? A jak se Michal Pěchouček vyrovnává s etickým rozměrem vývoje technologií, které jsou využívány především pro vojenské účely? Všechny odpovědi Michala Pěchoučka najdete v Rádiu na přání.

Záznam celého rozhovoru s Michalem Pěchoučkem i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání.