Měsíc, Eiffelova věž nebo vysílač na Žižkově. V brněnském Teiresiásu využívají 3D tisk

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy SD tisk
0:00
/
0:00

Čtrnáct a půl tisíce korun vydělal v pátek na tandemových kolech tým Radiožurnálu v projektu Jedeme pro Světlušku. Na cestě navštívili brněnské středisko Teiresiás spadající pod Masarykovu univerzitu. To pomáhá nevidomým a seznamuje je třeba s moderními technologiemi usnadňujícími život.

Pracovník Teiresiásu Petr Dušek vyskládal na stůl jednotlivé modely, které vytisknul na 3D tiskárně. Nejvíce vykukuje Eiffelova věž nebo žižkovský vysílač. Nechybí ani vytištěné planety, například polokoule Měsíce, kde přistál Neil Armstrong.

„Nevidící člověk pozná, že se jedná o těleso přibližně kulaté, jsou tam nějaké krátery, nějaká pohoří, nějaké útvary,“ popisuje Petr Dušek.

Katedrála santa Maria del Fiore

Na 3D tiskárně vznikají i modely budov, a Radek Pavlíček z Teiresiásu názorně ukazuje proč. Když chce někdo ukázat nevidomému, jak vypadá dům nebo objekt, tak mu říká, aby si osahal zeď. „To je samozřejmě hloupost,“ vysvětluje Pavlíček.

Technologie 3D tiskáren je stále dostupnější, a Petr Dušek proto může tisknout tak trochu na zakázku – pro potřebu Teiresiásu, pro školy i jednotlivce. „Kdyby přišla maminka, která má nevidomou dceru nebo syna, a chce něco k Vánocům, tak se to pokusíme nějakým způsobem ztvárnit,“ upřesňuje.

Teiresiás kromě mnoho dalšího pořádá dvakrát do roka akci Agora. Desítky nevidomých z Česka a zahraničí míří do Brna a seznamují se tam s technologickými novinkami, které jim v životě pomáhají. A 3D tisk mezi ně rozhodně patří.