Mění se barva srsti vaší kočky? Možná je jí jen zima

7. prosinec 2015
Encyklopedie Radiožurnálu

Dokázali byste – bez dlouhého přemýšlení a bez dívání – říct, jakou má vaše kočka barvu? Pokud si nejste jistí, nemusí být na vině pouze vaše paměť. Barva kočičí srsti se totiž může měnit.

Barvu kočičí srsti ovlivňuje mnoho genetických nebo získaných faktorů. Patří mezi ně strava, hormony, věk a také teplota okolního prostředí.

Nejlépe je to vidět na siamských kočkách. Když jim například po operaci roste na vyholené kůži úplně nová srst, má většinou o poznání tmavší barvu než okolní. Je tomu tak proto, že povrch kůže je studenější, než když srst rostla poprvé.

Pokud se kočka vyhřívá na sluníčku nebo u radiátoru, její kůže vytváří méně pigmentu. Světlejší kožich většinou nemá na hlavě nebo na nohou, protože ty jsou zpravidla studenější než zbytek pokožky.

Změna barvy srsti může indikovat zdravotní potíže

Celkovou barvu kočičí srsti ovlivňují i další faktory. Například aminokyselina tyrosin způsobuje hnědnutí až červenání kožichu černých koček. Vytváří totiž melanin, který odpovídá za pigment srsti. Pokud kočka přijímá ve stravě méně této aminokyseliny, její srst může ztrácet tmavé odstíny.

Podobně na změnu barvy působí například zinek. V neposlední řadě může změna barvy kožichu vaší kočky znamenat počínající onemocnění jater nebo ledvin zvířete.

Kočka
autor: Martina Poliaková
Spustit audio