Matyho svět. Časosběrný seriál Veroniky Hlaváčové

Matyho svět po půl roce: Už nás bere jako parťáky a dokáže se vcítit do potřeb druhých, popisují Průšovi

Na dnešek, 2.dubna, připadá Světový den autismu. Podle organizace „Naděje pro autismus“ touto duševní poruchou u nás trpí asi 200 tisíc lidí. Mají třeba problémy s komunikací i s vnímáním světa a bývají často hyperaktivní. Na podzim jste na Radiožurnálu mohli slyšet časosběrný seriál „Matyho svět“. Ten popisoval život šestiletého autisty ze Středočeského kraje. Rodiče Matyáše Průši objevili terapii ABA, která synovi velmi pomáhá.

Čtěte takéMaty a porucha autistického spektra: Přesně daný denní režim je nutností

Skrze aplikovanou behaviorální analýzu se Matyáš denně učí pomocí her a úloh porozumět okolí a říct si například, kdy má hlad nebo že chce jít ven. Loni v září používal Maty maximálně pár slov. Teď už je dokáže postupně spojovat do krátkých vět. Navíc už není tak uzavřený ve svém světě.

Matyáš už umí oslovit konkrétního člověka, který se mu zrovna věnuje. Umí si také říct o jídlo, pití nebo sladkosti

Lepší komunikace s okolím

Jak popisuje změny Matyho maminka? „Přijde mi, že každý měsíc je o nějakých 5 centimetrů delší. A nejenom to, že vyrostl, ale došlo i k rapidní změně toho, že je klidnější v určitých situacích. Za to jsem strašně ráda, protože se s ním dá i líp pracovat.“

Po půl roce Matyáš také začíná mluvit v jednoduchých větách, dokáže už ledacos poskládat, i když mu tam chybí často předložka. „My teď hodně pracujeme na rozvíjení vět – jako je podstatné jméno a sloveso,“ popisuje Matyášova maminka a dodává, že když Matyáš mluví, slova přicházejí úplně přirozeně.

Maty už není uzavřen ve svém světě

Skrze aplikovanou behaviorální analýzu se Matyáš denně učí pomocí her a úloh porozumět okolí a říct si například, kdy má hlad nebo že chce jít ven

Maty už umí oslovit konkrétního člověka, který se mu zrovna věnuje. Umí si také říct o jídlo, pití nebo sladkosti, kam chce jet nebo co nechce. Je jako předškolák zapsaný ve školce, ale má individuální plán a do školy zatím nepůjde – dostal odklad.

Pro mě je úspěch to, že se dokáže vcítit do potřeb druhých lidí, že s námi je ochoten komunikovat, hrát si s námi, brát nás jako parťáky. To je v tuhle chvíli pro mě úplně neskutečný úspěch. Že už tu nemám Matyáše uzavřeného ve svém vlastním světě.
Gabriela Průšová, maminka Matyáše

U šestiletého Matyáše dříve oční kontakt s ostatními téměř chyběl. Dnes už se lidem do očí dívá. „Ten jeho zrakový kontakt se rozhodně zlepšil. Vidí to i doktoři a vždycky nad tím kroutí hlavou a říkají, že se stal v podstatě zázrak,“ vysvětluje Gabriela.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.