Matyho svět. Časosběrný seriál Veroniky Hlaváčové

Maty a porucha autistického spektra: Přesně daný denní režim je nutností

Gabriela Průšová z Kutné Hory má dvouletou Emu a také syna Matyáše. Maty má autismus druhého stupně, komunikuje jen minimálně a má problémy s pozorností. Je také hyperaktivní a puntičkářský. Pomáhá mu ale nová terapeutická metoda.

Matyáš je hubený kluk s hustými hnědými vlasy. V říjnu mu bude 6 let. Chodí do speciální školky a pak ho čeká speciální základní škola.

Čtěte takéZe stejný planety - charitativní akce na podporu dětí s autismem

Vypadá jako velmi živé dítě, hodně skáče a pobíhá. Rád chodí ven nebo jezdí na výlety. Gabriela vysvětluje, že jeho porucha se projevuje hlavně komplikovaným chováním.

Neklid a roztěkanost

Jako novorozenec byl klidný, až když mu byl rok a půl, objevil se neklid a roztěkanost: „Neopakoval, dělal jedny a ty samé věci. Dokázal si samozřejmě pohrát, ale jen s určitou hračkou, byl roztěkaný, netrpělivý, živý…“ popisuje Gábina.

Dětský psychiatr následně do zprávy o Matyášově diagnóze napsal, že chlapec je nepozorný, nesamostatný, chybí mu vytrvalost, je puntičkářský a má stereotypní zájmy.

Matyho den

Maty musí mít nutně přesně daný denní režim. Ráno po snídani se program dozvídá z obrázků: „On pak je schopen líp se připravit na to, co bude následovat. Nesmím říct slovo ‚ven‘ – to nevidí a neslyší a jde k botníku. Vezme si boty a chce jít ven,“ vysvětluje Gábina, jak vypadá plánování běžného dne.

K okolí se Maty chová většinou přátelsky. Problém nastává, když mu někdo ubližuje: „Jakmile dojde k tomu, že by bylo projeveno malé násilí, tak Matyášek se hned stáhne, dostane hysterii,“ říká Gábina o Matyho reakcích.

Rodiče Matyáše narazili na terapeutickou metodu, která mu výrazně pomáhá. Denně ji s maminkou cvičí. Metoda má zkratku ABA. Jde mimo jiné také o využívání znakové řeči ke komunikaci s autisty. O metodě ABA se více dozvíte v dalším díle seriálu.

Autismus se dělí do tří kategorií podle úrovně funkčnosti a toho, jak je jedinec schopen se vyjadřovat, komunikovat a porozumět. Také podle míry problémového chování a míry intelektu.

Autismus nízkofunkční – uzavřenost, nízká schopnost navazovat sociální vztahy. Rozumové schopnosti většinou spadají do pásma těžké mentální retardace.

Autismus středně funkční – snížená schopnost navazovat sociální kontakt, v komunikaci jsou pasivní. Mluví, ale v řeči se vyskytují zvláštnosti. Rozumové schopnosti spadají do oblasti lehké až středně těžké mentální retardace.

Autismus vysoce funkční – zachované základní sociální a komunikační funkce. Hůř rozumějí sociální normě či uplatňování sociálního taktu. Ulpívají na oblíbených tématech. Rozumové schopnosti spadají do hraničního pásma či do pásma normy, někdy mohou dosahovat nadprůměru.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.