Matyho svět. Časosběrný seriál Veroniky Hlaváčové

Jak ovlivní autismus fungování rodiny? Od začátku jsme prostě tým, popisují Průšovi

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Průšovi z Kutné Hory: maminka Gabriela (38 let), Matyáš (5 let), tatínek Martin (34 let) a mladší sestra Ema (2 roky)

Martin a Gabriela Průšovi se poznali před deseti lety. Začali spolu žít a narodil se jim Matyáš. Chod celé rodiny ovlivňuje fakt, že Maty má poruchu autistického spektra. Právě to také prověřuje vztah jeho rodičů. Některá manželství podobný tlak a stres neustojí, Průšovi ale říkají, že se vzájemně maximálně podporují a vztah mají pevný.

Matyáš byl plánované dítě. Když se rodiče dozvěděli, že není zdravý, bylo vše náročné i proto, že se na něco takového dopředu nedá připravit. „Nebylo vůbec nic, co by naznačovalo, že se to dítě nějakým způsobem díky mojí péči rozvíjí,“ popisuje situaci Gábina.

Čtěte takéZe stejný planety - charitativní akce na podporu dětí s autismem

Autismus a chod rodiny

Rodiče se snaží k oboum svým dětem, Matymu i mladší Emě, přistupovat stejně a věnovat jim stejnou péči a pozornost. Nezbývá jim ale žádný čas být někdy jen spolu.

Maty je více fixovaný na Martina, než na Gábinu. A to i přesto, že na rodičovské s mladší Emou je ona a s Matym je tak neustále.

„Možná má ze mě trošku větší respekt. Gabča to samozřejmě snášela trošku hůř ze začátku,“ popisuje Martin a Gábina dodává: „Já jsem si dokonce i pobulela. Táta přišel domů a najednou všechno fungovalo… Myslím, že už mě ale bere jako mámu.“

Péče o Matyáše je náročná i po finanční stránce. Rodiče musí platit speciální soukromou školku pro autistické děti a terapii ABA. S penězi naštěstí vychází, i když přiznávají, že pro spousty rodin může jít po této stránce o neřešitelný problém.

Jsme jeden tým

Maty si rád hraje na hřišti a dobře snáší cestování. Ale nepřichází v úvahu jít třeba společně na nákup či jet na dovolenou v rámci více rodin pohromadě. „Ne že by se Maty nesnášel s ostatními dětmi, ale nedokáže si s nimi třeba hrát tak jak by si ony představovaly. A navíc ta jazyková bariéra tam je,“ vysvětluje Martin.

Od začátku jsme prostě s manželem tým. My se máme rádi, milujeme se a tím pádem problém nebyl.
Gabriela Průšová, maminka Matyáše

Vztah Gábiny a Martina je nadále pevný a žádný výrazný otřes nenastal, přestože byly náročnější chvilky. Pohledy lidí, kteří neznají situaci Průšových a komentují chování Matyho nechávají být: „Lidem, kteří se s tím nesetkají osobně, stejně není možné to vysvětlit.“

V příštím díle seriálu se můžete dozvědět, jak diagnózu vnímá terapeutka, která s autistickými dětmi denně pracuje.

Spustit audio