Matyho svět. Časosběrný seriál Veroniky Hlaváčové

Měsíc cvičení aplikované behaviorální analýzy. U Matyáše je vidět posun, říká maminka

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Malý Matyáš Průša

Matyáš pravidelně každý den cvičí se svými rodiči terapii ABA. Ta mu pomáhá například lépe komunikovat a pochopit okolí. Cílem trénování je práce s mozkovými drahami. Výsledky se u Matyho objevily už po měsíci.

Pro lidi autistického spektra je mimo jiné typické, že jsou jim extrémně nepříjemné doteky na hlavě. Třeba mytí vlasů je pro Matyho rodinu neskutečnou komplikací. Stříhání vlasů se pojí s hlasitou hysterickou scénou a připadá v úvahu jen jednou za čas.

Čtěte takéZe stejný planety - charitativní akce na podporu dětí s autismem

Právě na tyto i další situace připravuje autisty nová terapeutická metoda. Pětiletý Matyáš během cvičení trénuje nasazování čepice nebo sahání na svá ramena.

Terapie a individuální přístup

Jak vnímá Gábina posun syna? „Já to vidím rozhodně v tom opakování a v asociacích. Maty přijde, přinese klíč a řekne Mami, klíč. Ten předmět ví, že se tak jmenuje. Pak jednoznačně to, že už se dokáže i lehce zabavit, to jsme dřív u něj vůbec neviděli,“ popisuje Gábina.

Maty začal rád také stavět komíny z kostek: „Tady je třeba vidět u Matyáše posun. To je teď novinkou, kdy začíná stavět komíny, zdi. Vůbec o tohle nejevil zájem,“ říká maminka Gábina, jak si Maty začíná sám hrát.

Ten rozvoj u něj je díky tomu, že jsme zvolili individuální přístup. Zjistili jsme jeho potřeby a tím pádem ho to posunulo dál.
Gabriela Průšová, maminka Matyáše

Matyáš se ve cvičeních zlepšil. Už mu jde sáhnout si rukama na ramena, což je podle Gábiny zásadní posun: „Protože jsme věděli od začátku, že tady je ten problém, to že Maty není rozpohybovaný od pasu nahoru. Jakmile dojde k tomuhle nastartování těch drah, tak pak můžeme vidět posun v řeči.“

Poznávání obrázku, výslovnost slov i otevírání plechové krabičky jde Matymu po měsíci tréninku výrazně lépe. Dokáže si samostatně otevřít krabici s oblíbenou skládačkou – i když s pomocí rodičů. „Ale už je důležité to, že si řekne o tu pomoc,“ zdůrazňuje Gábina.

Diagnóza syna samozřejmě ovlivňuje i vztah jeho rodičů, Gábiny a Martina Průšových, a také chod domácnosti i trávení volného času. Další díl seriálu se proto zaměří na Matyášovy rodiče.

Spustit audio