Maršálem Prague Pride se stal David Tišer

12. srpen 2019

Devátý ročník festivalu, který přibližuje život LGBT komunity, vyvrcholil karnevalovým pochodem centrem metropole.Festival, který v Praze trvá týden a navštíví ho kolem 40 tisíc lidí, pravidelně představuje přes stovku kulturních i společenských akcí.Letos počtvrté se na festivalu Prague Pride představila také romská LGBT komunita. Víc už prozradil ředitel organizace Ara Art David Tišer.

„Řekl bych, že otázka manželství pro gaye a lesby, je zkouška naší společnosti. Jestli manželství projde, tak můžeme říct, že situace v České republice se opravdu zlepšila,“ říká David Tišer, který dlouhodobě upozorňuje na rozdíly mezi manželstvím a registrovaným partnerstvím osob stejného pohlaví:

„Je strašně důležité mít stejná práva. Registrované partnerství není to samé jako manželství. My Romové to přece známe taky, že nemáme 100 procentní práva jako kdokoli jiný. Kdo jiný by tomu měl rozumět více, než my Romové. Například ve vztahu ke vzdělávání se taky musí společnost hodně snažit, aby se vše zrovnoprávnilo. Stejně tak je to u LGBT menšiny.“

Tišer porovnává i romskou a českou LGBT komunitu.

„Největší rozdíly vidím v osvětě. Ta je u vás opravdu silná, známé osobnosti a celebrity se k LGBT hlásí. U romské společnosti můžeme říct, že se o tom otevřeně mluví až s nástupem naší organizace Ara Art, protože my jsme začali toto téma otevírat a začali jsme i s první kampaní směrem k obecné společnosti i směrem ke společnosti romské. A to je nesmírně důležité. Za šest let, co existujeme, je ten pokrok znatelný.“

David Tišer

Důležité je podle Davida Tišera zmiňovat i pozitivní příklady z LGBT menšiny.

„Každý z nás potřebuje vědět, že na to není sám. A to platí obecně, u romské LGBT komunity tomu není jinak. Když se mě někdo ptá na romskou LGBT komunitu a na to, čemu čelíme, tak se ptá na problémy, proto o nich pak mluvím a říkám, s čím se na nás lidé obracejí. Málokdo se mě ale ptá na pozitivní příběhy, kterých máme mnoho. Na příběhy, ve kterých nebyl problém přijetí rodiny, partnerský život nebo zaměstnání. Vše bylo v pořádku, a to je také důležité říct, jen to lidi málo zajímá.“

David Tišer dostal letos Cenu Františka Kriegla, během Prague Pride se mu letos dostalo také ocenění Maršál Prague Pride za práci pro romskou LGBT komunitu.

„Nevnímám to jako cenu pro mě, ale jako cenu pro romskou LGBT komunitu. Podle mě chtěli ocenit lidi, kteří bojují za svá práva a romská LGBT menšina, protože je vícenásobně diskriminovaná, tak opravdu má co dělat, aby svá práva obhájila.“

autor: Rena Horvátová
Spustit audio