Marek Výborný: Dlužník musí udělat maximum, aby dluh splatil

Poslanci dokončují novelu zákona, která má pomoci statisícům Čechů z dluhové pasti. Ta bude ale přísnější, než sliboval původní návrh. Vyřeší chystaná novela problém s téměř milionem lidí, kteří čelí exekucím? Nejenom na to odpovídá poslanec za KDU-ČSL, šéf sněmovního podvýboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení Marek Výborný.

„Naší ambicí je hledat takové řešení, které jednak bude funkční, a zároveň bude vyvažovat to, že na straně jedné máme dlužníky, část z nich oprávněně říkají, že nejsou z oddlužení schopni se dostat, na straně druhé máme věřitele, kteří se tak stali bez svého zavinění nebo vůle,“ říká.

Dlužníci nejsou motivovaní k tomu, aby pracovali.
Marek Výborný

Poslanci navrhují v novele zrušit variantu, podle které těm, kteří se poctivě snaží, by po sedmi letech mohl být dluh vymazán. „Úprava, která je na stole ve sněmovně, říká pro dlužníky pozitivní věc,“ říká s tím, že v insolvenci nebudou sedm, ale pět let.

Připomíná také, že dlužníci budou muset dělat maximum možného, aby dosáhli na oddlužení. „Budou muset pracovat, v případě, že práci ztratí, tak ji budou muset aktivně hledat, není možné, aby se vyhýbali,“ vysvětluje s tím, že zůstává povinnost splácet nejenom odměnu insolvenčního správce, ale platit maximum možného věřitelům.

autoři: Marie Bastlová , prh
Spustit audio