Lubomír Brabec

30. listopad 2009

"Mám rád, když se hraje na hraně - buď to zahraju, anebo to všechno spadne," popisuje adrenalin, který si rád dopřává na koncertech kytarista Lubomír Brabec. S Lucií Výbornou si kromě hudby povídal také o tom, proč se rozhodl stát členem poroty v televizní pěvecké soutěži Duety nebo co jej baví na adrenalinových sportech. V úterý 1. prosince bude hostem MUDr. Ladislav Machala z AIDS centra FN Bulovka.

"Na koncertech se nemusí všechno povést. Nemám rád, když jde o 'hraní na jistotu'. A když něco nevyjde, tak se nic neděje. V muzice to, myslím si, není důležité. Kdyby v muzice muselo být všechno jenom precizní, tak to není přesně ono," myslí si Lubomír Brabec.

V muzice musí být napětí, aby měla ducha a aby v ní byla určitá pokora," vysvětluje známý kytarista, proč podle něj není vždy důležité odehrát koncert bez rizika, že se něco nepovede.

Do hudby by se měl podle něj dostávat i určitý vlastní názor interpreta. A podobně se dívá i na problematiku aranžmá známých hudebních skladeb. Pokud jde o úpravu, která má v sobě úctu k původnímu autorovi a současně přináší nový a zajímavý pohled, který skladbě otevírá nevšední hudební prostor, je podle Lubomíra Brabce rozhodně přínosem.

"Aranž by měla vždycky objevovat nějaký nový svět. Myslím si, že je zbytečné být úplný dogmatik a hrát všechno přesně tak, jak to bylo napsáno," říká Lubomír Brabec a doplňuje, že třeba Johann Sebastian Bach přepsal Vivaldiho houslové koncerty do úpravy pro varhany a vůbec se za to nestyděl.

Kromě adrenalinu jej na koncertech nabíjejí také diváci. "Na koncertech je obrovským zážitkem také komunikace s lidmi - vidět, jak si je člověk postupně dostane na svou stranu," doplňuje Lubomír Brabec.

Život kytarového virtuosa však nenaplňuje jenom hudba. Jeho záliba v dobrodružství se odráží také v tom, jak tráví volný čas. Cestování, kanoistika, jachting nebo lezení po horách - i těmto aktivitám se s láskou věnuje. Jak jde tento dobrodružný život dohromady s hudbou nebo proč na jachtě vždycky vypíná rádio a poslouchá jenom moře, vysvětlil Lubomír Brabec v rozhovoru.

Proč má nejraději atmosféru vánočních koncertů? Jak se mu spolupracuje se zpěvákem Danielem Hůlkou? A jak se dostal do poroty televizní pěvecké soutěže Duety, v níž známé tváře televizní obrazovky zpívají s profesionálními zpěváky populární hudby? Nejen tyto otázky Lucie Výborné v rozhovoru zazněly. Jak na ně Lubomír Brabec odpověděl, si můžete poslechnout v záznamu celého rozhovoru.

Záznam celého rozhovoru s Lubomírem Brabcem i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

Po skončení vysílání věnoval Lubomír Brabec ještě několik minut odpovědím na posluchačské dotazy, na které se v rozhovoru nedostalo. V záznamu on-line rozhovoru se třeba dozvíte, čemu se věnují dcery známého kytaristy, jaký nejbizarnější nástroj si vyzkoušel nebo jak je na tom sám se zpěvem, který v televizi přísně hodnotí.

autor: and
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...