Lidé se očkování zbytečně bojí, myslí si MUDR. Jakub Jarý z infekčního oddělení Masarykovi nemocnice v Ústí nad Labem

29. květen 2020

Lékaři na infekčních odděleních se denně setkávají nejen s těžkými případy covid-19, ale i s pacienty s jinými závažnými nemocemi, např. s tuberkulózou.

Podle MUDr. Jarého se očkování proti novému typu koronaviru určitě objeví, jen je třeba počítat s tím, že minimálně ze začátku bude jen doplňkové, tedy hrazené pacientem:

Čtěte také

„Troufám si říct, že očkování proti koronaviru ze začátku nebude plošné. Nějakou dobu bude trvat, než se výzkum a patent zaplatí. Tedy určitě půjde o očkování doplňkové, které si pacienti budou muset hradit sami,“ říká lékař Jakub Jarý a dodává, že lidé se většinou doplňkovému očkování vyhýbají. Přitom například očkování proti chřipce u seniorů podle něj smysl má:

„Senioři mají očkování proti chřipce zdarma, a ačkoli na chřipku každý rok zemře velké množství lidí, lidé se mu vyhýbají. Přitom její průběh je často také velmi těžký. Já sám se nechávám očkovat každý rok, protože jsem samozřejmě více ohrožený, když s pacienty pracuji. U ohrožených skupin, například seniorů nebo chronicky nemocných lidí s jinými chorobami, podle mého po očkování nehrozí horší komplikace než třeba teplota.“

Tuberkulóza rozhodně nevymizela

Na infekčním oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem se lékař setkává s celou řadou vysoce nakažlivých onemocnění, například s tuberkulózou:

„Virová onemocnění bývají obecně více nakažlivá než některá bakteriální, třeba spalničky. Spalničková epidemie v loňském roce nebyla zanedbatelná, hodně se o tom i mluvilo. Na infekčním oddělení se setkáváme s celou řadou dalších onemocnění – je to například svrab, vysoce nakažlivý, vysoce infekční, velmi snadno se roznese a jsou jím často postiženy celé rodiny. Často nakazí i zdravotnický personál nebo třeba učitele ve školách. Před dvěma lety jsme prožili velkou žloutenkou epidemii. Žloutenka typu A je také vysoce nakažlivá, potýkala se s ní v podstatě celá republika napříč celým socioekonomickým spektrem. Samozřejmě pořád existuje tuberkulóza. Na infekčním oddělení se s ní setkáme častěji než jiní, ale i tak je to onemocnění, se kterým se pořád musí počítat, určitě nevymizelo. K pacientům s tuberkulózou také musíme nosit respirátory.“

Čtěte také

Lékař upozorňuje, že se vrací i nemoci jako je černý kašel nebo příušnice. Návrat některých nemocí vysvětluje tím, že ne vždy naše obranyschopnost udrží protilátky po celý život. To ostatně podle Jarého může souviset i s tím, že se očkovací látky v průběhu let mění.

„Rozhodně nejsem zastáncem odpůrci očkování, ale například tuberkulóza je jedna z mála v Čechách vyřazených očkování, kde pro to jsou nějaké validní důvody. Tím, jak se pořád mění a vyvíjí povinný očkovací kalendář dětí, tak se řada látek musela odložit nebo měnit, protože očkovací látka na tuberkulózu je hodně agresivní. Způsobovala hnisavé komplikace třeba v ramenech nebo v podkožní, kam se látka píchla a to mohl být důvod, proč se třeba musela odsouvat další očkování a třeba se ani nestihl očkovací kalendář celý vyplnit. Z toho důvodu se uvažovalo, že se očkování na tuberkulózu buď zruší, nebo odloží, anebo se z něj stane doplňkové očkování.“

„Vyvíjí se samozřejmě i epidemiologická situace. Nemyslím si, že by dopad vyřazení očkování na tuberkulózu byl nějaký hrozivý a dramatický. Pacienti s tuberkulózou jsou spíše z ciziny, tedy souvisí to s migrací obyvatelstva a dostupností cestování. V současné době se zase jedná o přidání několika jiných očkování do povinného kalendář, jde třeba o meningokokovém onemocnění, které je velmi vážné a bohužel není u novorozenců a malých dětí úplně raritní.“

autor: Rena Horvátová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.