Lidé by měli mít stranou šestinásobek měsíčních výdajů, doporučuje gestorka finančního vzdělávání

Češi stále moc neumějí nakládat s penězi. Potvrzuje to Index finanční gramotnosti, který každý rok zpracovává Česká bankovní asociace. Lidé si začali odkládat víc peněz stranou, přesto by každý pátý z uspořených peněz nezvládl vyžít déle než měsíc. Barbora Kladivová z ekonomické redakce prozrazuje, proč Češi neumí šetřit ani nakládat s penězi.

Finanční gramotnost Čechů se za poslední rok příliš nezměnila. „Index finanční gramotnosti České bankovní asociace letos dosáhl 57 procent. Zlepšil se pouze o jeden bod,“ uvádí redaktorka. Lidé se nejméně orientují v investicích, tedy jak zhodnocovat své peníze. Ale také v ochraně peněz, úvěrech a půjčkách. Naopak nejlépe mají zvládnuté hospodaření domácností.

Čtěte také

Stranou z výplaty, alespoň malou částku, si odkládá naprostá většina lidí. A to hlavně na nečekané události a také na stáří. Nejčastěji jde o Čechy mezi pětatřicátým až čtyřiašedesátým rokem a vysokoškoláky. „I přesto by ale podle Indexu finanční gramotnosti každý pátý z uspořených peněz nezvládl vyžít déle než měsíc. A třetina lidí by nevyžila z úspor déle než tři měsíce,“ upozorňuje redaktorka.

Uspořit šestinásobek

Jaké částky by si měli lidé každý měsíc odkládat stranou, prozrazuje gestorka finančního vzdělávání České bankovní asociace Helena Brychová: „Úplně nejčastěji si odkládáme na budování finanční rezervy sumu mezi 1000 a 2500 korun. Podobnou částku si lidé odkládají i na stáří. Ideální částka pro každého neexistuje, ale doporučujeme mít uložený a kdykoli k dispozici šestinásobek měsíčních výdajů rodiny nebo osoby.“

Deset procent z výplaty

Celá pětina lidí si podle průzkumu odkládá jen částky do tisícovky. Čtyři procenta lidí si pak rezervu vytváří příležitostně. Na stáří by si měli ideálně spořit hned od začátku. „Podle České bankovní asociace klidně hned od prvních brigád. A to třeba deset procent z výplaty. Tak se totiž rezerva na stáří naspoří nejjednodušeji.“

Částky nad deset tisíc korun měsíčně si odkládají dvě procenta Čechů. Naopak téměř každý druhý si na důchod odloží nejčastěji částku do tisícovky.

Akcie a veterány

Češi se na stáří ale zajišťují i jinak. „Jde hlavně o nemovitosti. Tedy o dům nebo byt, popřípadě pozemek. Pětina lidí si pak peníze ukládá do investic, třeba do zlata nebo akcií. Tři procenta Čechů pak například do veteránů,“ uzavírá Barbora Kladivová.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.