Lékaři z IKEM poprvé transplantovali tlukoucí srdce. Běžné to ale nebude, dodává odborník
Institut klinické a experimentální medicíny v Praze představí výsledky nové metody transplantace srdce. Při té se ještě tlukoucí srdce speciálním způsobem udržuje při činnosti a převáží se ve vyhřívaném boxu za pacientem. O metodu, kdy se v průběhu transportu orgány udržují v určitých fyziologických podmínkách, se snaží lékaři už u všech orgánů. Kardiochirurga Miloše Adamce se na transplantaci ptal Jiří Chum.
Čtěte také
U jater, ledvin a plic se podobné metody už používají, u srdce se to zkoušelo u nás poprvé. „Chceme, aby se mohla prodloužit doba mezi odběrem a transplantací a také udržet srdce v takových fyziologických podmínkách, aby příjemce dostal kvalitní orgán,“ vysvětluje kardiochirurg a ředitel Koordinačního střediska transplantací Miloš Adamec.
Donedávna se srdce získané od dárce zastavilo, zchladilo a převezlo do nemocnice k pacientovi čekajícímu na transplantaci. Nová metoda dovolí tlukoucí srdce vyjmout, uložit ho do vyhřívaného boxu, napojit na zařízení pro umělý oběh zajišťující i výživu a okysličení a dopravit ho k pacientovi stále bijící. Orgán je po celou dobu transportu možné pozorovat přes průhledný box.
Lepší podmínky pro srdce, větší naděje pro člověka
Metoda umožňuje udržet orgány v lepší kvalitě v průběhu odběru i transplantace. „Určitě to posune hranici u dárců, protože stoupá jejich věk a mají přidružené nemoci,“ vysvětluje kardiochirurg s tím, že nová metoda umožní udržet srdce také od těchto dárců ve vysoké kvalitě.
První úspěšnou transplantaci srdce lékaři provedli před více než 50 lety. Ta s bijícím srdcem musela počkat – ve Velké Británii se tlukoucí srdce poprvé podařilo transplantovat až v roce 2005, ve Spojených státech o rok později.
Běžně se nová metoda ale podle Miloše Adamce používat nebude. Týká se především takzvaných hraničních dárců, jejichž srdce je potřeba udržet během transportu maximálně funkční.
„Je to metoda náročná personálně i finančně. Ovšem člověk, který čeká na srdce, má před sebou výhled dožití jen v řádu měsíců. Potom nelze o finančních limitech moc hovořit, tam je jediná možnost toho člověka zachránit,“ konstatuje kardiochirurg.
Související
-
Jak se srdce dostane od dárce k příjemci? Zeptali jsme se odborníků z transplantačního centra
Znamená naději na nový život. Na transplantaci srdce spolupracuje bezmála stovka lidí a nikdo nesmí udělat chybu.
-
Lékaři v IKEM dokázali další zázrak. Transplantovali...
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) letos v červnu transplantovali zároveň srdce a játra od jednoho dárce. Pacienta ohrožovalo srdeční selh...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.