Lékaři v IKEM dokázali další zázrak. Transplantovali pacientovi zároveň srdce i játra

29. srpen 2017

Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) letos v červnu transplantovali zároveň srdce a játra od jednoho dárce. Pacienta ohrožovalo srdeční selhání a cirhóza jater jako jeho důsledek. Obvykle lékaři k transplantaci orgánů nepřistupují, pokud není zajištěna stabilní činnost srdce. V Česku jde o druhou takovou operaci, v Brně v roce 2005 transplantovali zároveň srdce, játra a ledviny. V USA první udělali v roce 1984.

„Po důkladné rozvaze jsme se rozhodli, že i v případě možné oběhové nestability pacienta po transplantaci srdce provedeme v zápětí transplantaci jater," uvedl přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM Ivan Netuka. Obvykle se podle něj transplantuje srdce a čeká se čtyři až šest hodin na stabilizaci jeho funkce.

„Světová zkušenost je taková, že pokud je prokázána nestabilita funkce srdce před transplantací jater, tak zdravotnická zařízení již druhou transplantaci neprovádějí," doplnil přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk. Podle něj IKEM měl připravenu k použití inovativní techniku s mimotělním oběhem, o které jeden odborný článek mluví teoreticky.


Transplantace srdce a jater
Poprvé se lékaři pokusili transplantovat zároveň srdce a játra už v roce 1984 v USA. Tehdy šestiletá dívka přežila osm let. V dalších letech šlo o jednotky, nyní jsou to v USA desítky ročně. Právě původ obou orgánů od jednoho dárce úspěšnost operace zvyšují.
Podle statistik evropského transplantačního programu Eurotransplant, který sdružuje Rakousko, Německo, Belgii, Chorvatsko, Maďarsko, Lucembursko, Nizozemsko a Slovinsko, loni byly v EU provedeny dvě - v Německu a ve Slovinsku. Transplantací kombinujících více orgánů bylo 221.
V IKEM jde podle ředitele Aleše Hermana o zahájení programu transplantací srdce a jater zároveň, ročně by mohli být jeden či dva pacienti. V roce 2002 takto zařízení začalo s kombinovanými operacemi srdce a ledvin, která už dostalo sedm lidí. Před deseti lety začaly kombinované operace srdce a plic, které už byly tři.

Devětapadesátiletého pacienta operovali na začátku června, zákrok trval asi devět hodin. Podle Netuky byli lékaři připraveni okamžitě připojit srdce na mimotělní oběh, oba orgány ale začaly ihned po transplantaci fungovat, takže to nebylo nutné.

Po operaci pacienta čekala speciální pooperační intenzivní péče. „Především se jednalo o zahájení imunosupresivní léčby podle speciálního dávkování. A abychom předešli možnému riziku infekce, preventivně jsme také pacientovi podávali antibiotika a antivirotika," uvedla přednostka Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče IKEM Eva Kieslichová. Pacient mohl být už po šedesáti hodinách odpojen od podpůrných přístrojů, jako je umělá ventilace, a po pěti dnech přeložen na oddělení transplantační JIP.

Srdce pacienta Petra Tona fungovalo asi na pětadvacet procent. „Kromě práce jsem nebyl schopen vykonávat nic. Vyšel jsem první schody do paneláku a musel jsem se vydýchat," řekl. Propuštěn z nemocnice byl po měsíci. Čtvrt roku po operaci užívá léky na potlačení imunitní reakce, ale cítí se dobře. „Koupil jsem si elektrokolo. Před několika dny jsem absolvoval třicet kilometrů v tom našem jesenickém terénu. Všechno funguje a je to jako když mi bylo čtyřicet," dodal.

autoři: Radiožurnál , tch | zdroj: ČTK
Spustit audio