Léčiva se inspirují rostlinami, západní medicína je s tou „alternativní“ propojená, říká etnobotanik
Profesor etnobotaniky z České zemědělské univerzity Ladislav Kokoška se svým týmem pracuje na nové formě těkavých antimikrobiálních látek pro léčbu plicních infekcí. „Vychází z tradiční aplikace bylinných produktů pomocí inhalace. Antibiotika mají vliv na celý organismus, ale v některých případech to není nutné,“ popisuje. „Spousta léčiv pochází z přírody, ale ne všichni farmaceuti nebo lékaři si to uvědomují.“ Proč obsahují tropické rostliny víc účinných látek?
Související
-
Chtěli vyléčit nemocnou dceru, tak se vrhli na bylinky. Dnes už jejich zahradu obdivuje celý Kypr
Rodinný podnik v kyperské vesničce Avgorou vznikl z nutnosti. Rodiče si nevěděli rady se stonající dcerkou, které už nepomáhala antibiotika. A tak se obrátili na přírodu.
-
Nejprve jen přivýdělek na mateřské, pak se z pěstování bylin stala živnost
Pěstování léčivého kotvičníku brala Štěpánka Janoutová ze Sedlecka na Rokycansku jen jako přivýdělek na mateřské. Začínala s ním na zahradě rodinného domu. Během osmi let se ze záliby stala obživa pro celou rodinu a bylinná farma dokonce zaměstnává další lidi. Jak ale Štěpánka Janoutová přiznává, pěstování náročné byliny vůbec není jednoduché.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.