Kvůli tatranskému chataři se na Slovensku nejspíš budou měnit zákony

Ve Vysokých Tatrách se vede spor o tamní nejstarší Rainerovu horskou chatu. Víc než 15 let se o ni stará legendární chatař Peter Petras. Původní profesí učitel kdysi chatu na vlastní náklady obnovil a otevřel návštěvníkům. Kvůli nesmyslnému zákonu se teď ale možná bude muset přihlásit do veřejné soutěže o pronájem vlastní chaty. Ta mu sice nepatří, ale vzhledem k investicím, které do ní vložil, na ni má určité morální právo. Turisté už to vědí dávno a postupně to uznávají i politici. A tak se kvůli jednomu muži z hor nejspíš budou na Slovensku měnit paragrafy.

Když Peter Petras otevírá dveře chaty, je to, jako by mě zval k sobě domů. On sám se snaží, aby tenhle domácký pocit měl každý turista, který sem zavítá.

Čtěte také

„Mým krédem bylo, že musíme návštěvníkům nabídnout něco víc, než jen že si u nás můžou něco koupit. A tak jsme začali pořádat různé akce, kterými jsme sem turisty přilákali,“ vysvětluje.

Rainerova chata patří státu

Spravují ji Státní lesy Tatranského národního parku, od kterých si před 16 lety pan Petras chatu taky pronajal. Opravil tehdy ruinu, která byla zralá na demolici, a udělal z ní jednu z tradičních tatranských atrakcí.

Rainerova chata je dnes jedním z turistických taháků Vysokých Tater

Chatu opravoval po práci, když skončil s vyučováním ve škole. Až donedávna šlo všechno hladce. „Teď, když chata získala stabilní postavení v programu turistů, tak najednou jako by se někomu zachtělo a začali jsme mít problémy s podpisem smlouvy,“ svěřuje se.

„Minulý rok parlament přijal zákon, podle kterého se státní majetek nebude pronajímat na pět let, ale jen na dva roky,“ zmiňuje další komplikaci.

Média přitáhla zájem politiků

Peteru Petrasovi začalo hrozit, že o pronájem chaty přijde. Ve veřejné soutěži by totiž těžko uspěl proti ekonomicky mnohem silnějším hráčům, kteří by chtěli chatu získat k čistě komerčním účelům.

Návštěvníkům je teď k dispozici petice, jejímž podpisem podporují snahu Petera Petrase, aby chata zůstala v jeho nájmu.

Tatranský chatař se také rozhodl svůj problém zveřejnit v médiích. Za nějaký čas se přímo před chatou objevila návštěva z nejvyšších kruhů, ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek. A řekl, že to tak nenechá.

„To, co dělá pan Petras pro turistický ruch, je, myslím, velmi významné. Proto je někdy potřebné takové zákony upravovat,“ tvrdí ministr Jahnátek. „Je celospolečenským zájmem, aby byly Tatry navštěvované.“

Zákon na míru

Ministr chce v parlamentu prosadit novelu zákona, která by umožnila v určitých případech udělat výjimku a státní majetek pronajímat automaticky těm, kdo se o něj zasloužili. V tomto případě Peteru Petrasovi.

Ochočená liška patří k turistickým lákadlům Rainerovy chaty

Stihnout se to všechno musí do prosince, kdy chataři Petrasovi končí platná nájemní smlouva.

„Teď je to velmi lukrativní záležitost. Každý si myslí, že lidé sem budou chodit jako doteď a že to půjde svým tempem. Ale zapomněli, že atmosféra chaty spočívá nejspíš na mé osobnosti,“ myslí si provozovatel chaty.

Čtěte také

Peter Petras před 50 lety začínal v Tatrách jako obyčejný nosič nákladu. Dnes, na prahu sedmdesátky, ho zná půl Slovenska, ministr ho vyhlásil za osobu celospolečenského zájmu a bude mít de facto i vlastní zákon.

Chybí už jen státní vyznamenání od prezidenta. Mimochodem nový slovenský prezident Andrej Kiska pochází z Popradu. Odtamtud je to na Rainerovu chatu jen pár kilometrů.

autor: vob
Spustit audio