Kůrovcová kalamita už druhý rok zpomaluje. Nejvíce zasažena ale zůstává Vysočina, upozorňuje ředitel Ústavu pro úpravu lesů

26. listopad 2022

Kůrovcovou kalamitu se v Česku daří zvládat, dokládají to data státního podniku Lesy České republiky. Množství zpracovaného napadeného dřeva se poslední tři roky snižuje. Například letos lesníci zpracovali tři miliony metrů krychlových kůrovcového dřeva, ještě loni to bylo jednou tolik. Nejpostiženějším krajem je stále  Vysočina. „Škůdci tam mají bohatě prostřený stůl, v regionu se nachází hodně smrků,“ popisuje ředitel Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Jaroslav Kubišta. 

autoři: Vladimír Kroc , ula
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.