Křesťané prchají z jižního Iráku před islámským terorem

11. březen 2010
Zblízka

Ještě před deseti lety žilo v Iráku asi tři čtvrtě miliónu křesťanů. Jedna z nejstarších komunit na Blízkém východě trpěla stejně jako ostatní obyvatelé pod režimem Saddáma Husajna. Na životech její příslušníky ovšem nikdo neohrožoval. Avšak po americké invazi se dostali ke slovu muslimští radikálové a jejich protikřesťanský teror. Nejnověji se mluví o vraždění křesťanů v okolí Mosulu. Křesťané z arabských částí Iráku po tisících prchají do zahraničí, ale také do kurdské autonomie na severu země.

Je neděle a do chaldejského kostela svatého Josefa spěchají poslední desítky věřících. Většinou jde o starousedlíky, kteří ve městě Ajnkáva poblíž Erbílu žijí už desítky let. Do lavic však chodí za modlitbou a rozjímání i křesťané, kteří do iráckého Kurdistánu v posledních letech uprchli z arabských částí Iráku. Zachránili si tak život před muslimskými teroristy.

"Můj bratr se jednou vracel z práce a čekal na taxíka. Někdo ho ze zadu střelil do hlavy... sem, do zátylku, aby byl okamžitě mrtvý. Bratr se nijak neangažoval v politice, byl to obyčejný člověk. Zavraždili ho jenom proto, že byl křesťan," říká paní Nadia.

Pochází z jihoirácké Basry. Únosu tam jen těsně unikl její manžel. Proto vzali své dvě malé dcery a usadili se na severu země. Paní Nadia tvrdí: "Muslimové pořád bojují proti našemu náboženství. Snaží se nás zastrašit a útočit proti křesťanům. Mám pevnou víru, tohle nás však zraňuje. Tady v Kurdistánu nejsme úplně v bezpečí, ale zdejší vláda nás chrání."

Teď přicházejí stovky lidí z okolí nedalekého Mosulu, kde jen za poslední měsíc teroristé povraždili osm křesťanů. Mnozí uprchlíci se už přidali ke zdejším věřícím.

Není úplně jisté, jestli za terorem v oblasti Mosulu jsou jen muslimští arabští extremisté. Objevují se totiž náznaky, že ze sporných ropných oblastí se je snaží z politických a nikoli náboženských důvodů násilím vypudit i kurdské milice. Za velký problém to každopádně považuje i biskup chaldejské církve Rabbán al-Kás.

"To co se děje v Mosulu, není nic nového. Takový teror je možný kvůli tomu, že tam panuje bezvládí a centrální vláda v Bagdádu proti tomu nic nedělá. Politici politikaří a hrůzy, které se dějí naši lidem, je nezajímají. Křesťané prchají po desítkách tisíc z Iráku do zahraničí. I sem do iráckého Kurdistánu přišly na čtyři tisíce rodin. Samozřejmě že ne všichni muslimové jsou k nám nepřátelští, to vůbec ne! Ale teroristům v řádění nikdo nebrání," tvrdí biskup.

Z okolí Mosulu sem proto v posledních třech týdnech uteklo skoro 700 rodin. Sám biskup Rabbán poskytl v kostele útočiště ženě se dvěma dcerami. Minulý týden proti násilí demontovalo tisíc křesťanů. "Dokonce svatý otec napsal iráckému premiérovi. Vždyť v Mosulu zavraždili i našeho biskupa. Nic se však neděje. Někdy také lidé napadají křesťany kvůli jejich majetku a penězům a za teroristy se jen vydávají. Tyhle útoky jsou připisovány al-Káidě. Ve skutečnosti však unášejí a loupí třeba sousedé," vysvětluje biskup.

Biskup Rabbán se v Kurdistánu běžně schází se zdejšími muslimskými vůdci a, jak říká, žádné problémy nejsou ani se zdejšími radikálními islamisty. Na rozdíl od jižních částí Iráku je tu prý schopná vláda, která žádné extrémy nedovolí.

Také paní Nadia si už jinde než v Kurdistánu neumí život představit: "Tady je náš domov, nemáme už kam jít. Vytvořili jsme si dobrou existenci. Do Basry se nechci vrátit. Lidé se tam změnili, muslimové se zradikalizovali. Já nechci chodit do ulic zahalená. To, co teď ovšem zažívají křesťané v Mosulu, je daleko horší!"

mapa
Zvětšit mapu: město Ajnkáva v Iráku
Spustit audio