Klempířské řemeslo v Kosovu pomalu zaniká. Pan Afrim zatím dál ohýbá plechy
Plechové kbelíky, komínové korouhvičky nebo grilovací soupravy. Takový je sortiment řemeslníka, který provozuje svou dílnu a obchod v centru kosovské Prištiny. Přestože pan Afrim je klempířem už přes čtyřicet let, jeho řemeslo se pomalu stává historií.
Dílna pana Afrima Rukavciho je plná plechových plátů a pásků. Uprostřed stojí pájka, svářečka, kterou jednotlivé díly spojuje elektrickým obloukem. Na stěnách dílny i venku na ulici visí plechové kbelíky, konve, kotlíky, korouhvičky na komíny i celá malá kamínka.
Čtěte také
Pan Afrim chodil do téhle začouzené dílny na jedné z rušných ulic kosovské metropole Prištiny od svých sedmi let. Otec mu tady ukazoval, jak se s plechem pracuje.
Řemeslo před zánikem?
Vzadu v dílně pokuřují dva náctiletí kluci. Jeden z nich je syn pana Afrima. Pozorují mistra klempíře při práci. Mladý pan Rukavci se sice učí u otce na klempíře, ale jako táta u svářečky a ohýbačky sedět nechce.
„Mladým už se do řemesla moc nechce. Chtějí lepší život. Myslí hlavně na to, jak se dostat do světa a vidět, jak se žije tam.“
I pan Afrim přemýšlí, že bude dělat něco jiného. Dnešní mladí lidé už prý jeho výrobky nepotřebují. „Třeba dneska jen vyrábím, ale ještě si nikdo nepřišel nic koupit. Takže dneska jsem nic nevydělal. A to mladí nechtějí.“
Naděje umírá poslední
Když má pan Afrim na skladě, to znamená kolem stěn dílny velikosti pět krát pět metrů, dost plechových věder, komínových stříšek a korouhví, okapových kolen, příručních grilů a konví, vyrábí si součástky pro další výrobky. Řeže závity a ohýbá si pásky tlustšího plechu.
Před několika lety pracoval v otcově dílně ještě se dvěma bratry a jejich firma měla i zaměstnance. Teď to vypadá, že až definitivně odloží klempířské rukavice, dílna uprostřed Prištiny přestane existovat.
Otázka, jakou vidí budoucnost Kosova v příštích letech, pana Afrima rozesmála. Každý prý doufá, že bude líp. Jenže samotná naděje podle něj ještě nikdy nikomu kapsy penězi nenaplnila.
Související
-
O životě v Kosovu a o vztahu tamních Albánců k Matce Tereze
Kosovo – země několika náboženských vyznání i etnik. Dějiny jejich soužití jsou pohnuté a konec 20. století tu poznamenala občanská válka.
-
Na jihovýchodě Polska dodnes přežívá uhlířské řemeslo, teď mu ale hrozí zánik
V jihovýchodním Polsku se dodnes udrželo starodávné řemeslo - v hlubokých lesích tam uhlíři vypalují dřevěné uhlí. Milířů ale rok od roku ubývá.
-
Řemesla jsou perspektivní, jde o nedoceněný obor, tvrdí Knapil ze střední školy stavebních řemesel
Miloslav Knapil je zástupce ředitele na Střední škole stavebních řemesel v Brně. Na to, proč nejsou řemeslné obory u nás oblíbené, se ho ptala Lucie Výborná.