Když Rusové bombardují, sedí na chodbě, hladí kočku a čeká. Nataša zůstala v Mikolajivu sama
Nataše je 49 let, na Velikonoce jí zemřel manžel, a tak čas během leteckých poplachů tráví sama se dvěma kočkami. Žije v Mikolajivu na jihu Ukrajiny a ven chodí většinou jen pro jídlo a vodu. Už dva měsíce totiž neteče z kohoutků pitná voda, protože ruské bombardování zničilo vodovod. Před válkou měl Mikolajiv skoro půl milionu obyvatel, dnes jich zbyla jen třetina. Invalidní penzistka Natalia ale zůstává.
V bytě se musí svítit, protože Natalia natloukla na okno překližku, když se jí vysypalo po výbuchu. Raketa zasáhla nedalekou administrativní budovu a vytvořila tlakovou vlnu. Pod oknem má postel, ale radši spí v druhém pokoji, kde si vždycky rozbalí matraci.
Slaná voda z kohoutku
Během bombardování dodržuje Nataša pravidlo dvou stěn – když začne ostřelování, jde na chodbu, sedí na židli a čeká. Kromě židle v chodbě stojí i spousta plastových lahví s vodou. Z vodovodu totiž teče jen slaná voda ze zálivu.
Pitnou vodu nemají lidé v Mikolajivu už od 12. dubna, kdy Rusové zničili vodovod. Voda se dá stále koupit v obchodě nebo si pro ni mohou lidé přijít k některé z cisteren, které neustále pendlují mezi Mikolajivem a Oděsou.
Pro jídlo si Natalia chodí do humanitárního centra. Invalidní důchod 2000 hřiven, tedy v přepočtu asi 1500 korun, Natalii k životu nestačí, a tak pomáhají příbuzní a přátelé jejího muže.
Že je během války voda nad zlato, je v Natašině domě patrné na první pohled. Ve společné kuchyni stojí uprostřed velká plechová vana plná vody. Kam se člověk podívá, všude jsou nějaké nádoby s vodou.
Kočky a taška plná léků
Nataša využívá aplikaci, která hlásí poplachy dřív, než se ozvou na ulici. Je připravená na to, že třeba bude muset svůj byt opustit. Má sbalenou plnou tašku léků. Problém ale jsou její dvě kočky – kdyby utíkala, nemohla by je vzít s sebou. Z toho důvodu zůstává.
Když Rusové bombardují, sedí na chodbě domu, hladí kočku a čeká. „Modlím se k Bohu, aby to už všechno skončilo,“ dodává. Co také zbývá.
Související
-
100 dní války na Ukrajině. Konflikt se proměnil v opotřebovávací válku, potvrzuje generál Šedivý
Jak se od února konflikt změnil? Jak sankce a cenzura ovlivňují život v Rusku? A co je teď nejvíc potřeba podle ukrajinského velvyslance v Česku? Poslechněte si speciál.
-
„Nikdo o nás neví! Proč spálili všechny naše domy?“ Z ostřelovaného Donbasu prchají tisíce Ukrajinců
Už tři měsíce žijí desetitisíce obyvatel válečných zón na Ukrajině na pokraji života a smrti. V ostřelovaných městech a vesnicích docházejí základní potraviny, léky i voda.
-
Svědectví ze Severodoněcku: Živé štíty? Starosta chodí od domu k domu a přesvědčuje lidi, aby utekli
Tisíce Ukrajinců stále zůstávají na územích, kde se vedou ty nejintenzivnější boje. Jejich osudy se snaží sledovat jejich známí, kteří se odtud dostali do bezpečí.