Kdo může prodávat byliny
Sběr, sušení, skladování, výkup a prodej léčivých rostlin je vaše téma, které jste na dnešek vybrali. Určitě se dá říct, že většina z nás spíše bylinné čaje a další přípravky kupuje, než abychom je sami sbírali. Na jejich kvalitní zpracování a skladování by tedy měli dbát výrobci a prodejci. A právě to, za jakých podmínek se mohou léčivé rostliny prodávat a kdo je vůbec prodávat může, zjišťoval Aleš Heřmánek.
Záleží především na tom, za co se výrobek, třeba čaj z bylin označí. Některé jsou registrovány jako léčiva u státního ústavu pro kontrolu léčiv...
Jan Horáček: A mohou prodávat lékárny a nebo ti, kteří mají povolení k prodeji takzvaných vyhrazených léčiv. Druhá skupina jsou vlastně potraviny a ty fakticky může prodávat kdokoli, kdo je oprávněn k prodeji potravin.
doplňuje mluvčí Lékárnické komory Jan Horáček, s tím, že prodejci tzv. vyhrazených léčiv musí mít patřičnou kvalifikaci, kterou získají ve speciálním kursu.
Jan Horáček: Jedná se o kurs, který pořádá vlastně doškolovací ústav lékařů a farmaceutů, kde jsou vlastně seznámeni s takovým minimem, které je nutné k prodeji léčiv. Jako třeba že ceny léčiv jsou regulovány, že mají určité podmínky jak se s nimi zachází, jak se skladují a podobně.
Právě skladování může výrazně ovlivnit kvalitu a účinek sušených léčivých rostlin. Logicky musí být hlavně v suchu.
Jan Horáček: Protože v případě vlhkého prostředí je velké nebezpečí, že budou napadeny různými plísněmi a že se znehodnotí. Otázka teploty u některých je také důležitá, většina léčivých rostlin usušených vlastně může být skladována za normální teploty. samozřejmě, když se teplota zvyšuje, může se stát že některé látky účinné ztrácejí vlastně potřebnou koncentraci a ztrácejí ty přípravky také efekt.
A ten, tedy léčivý účinek od nich právě očekáváme. Ovšem přesnou indikaci na konkrétní nemoc se z obalu většinou nedozvíme.
Jan Horáček: U neléků nesmí být přímo uvedena indikace, to znamená na co to slouží. Ono se to potom složitě opisuje a mnohdy vznikají i určitá nedorozumnění na co vlastně ten přípravek je. Samozřejmě se používají nic neříkající fráze, jako k upevnění a k posílení zdraví.
Co bychom se ale měli vždycky dozvědět, je doba použitelnosti, tedy do kdy je bylinná směs účinná. Horší je to u čajů, které se prodávají na váhu, tady se musíme spolehnout na doporučení prodejce.
Jan Horáček: Tam se musí individuálně posuzovat jaké účinné látky je potřeba z těchto čajů vlastně použít pro terapii a ty můžou mít různé lhůty. Například některé minerální látky jsou velmi odolné, ale zase například některé glykosidy, nebo alkaloidy se rozkládají poměrně brzy. V zásadě platí asi to, že čím vlastně je ta směs čerstvější, tím je větší efekt, protože je větší šance, že koncentrace účinných látek bude dostatečná.
U každého výrobku a nejen u léčiv, musí být podle zákona návod k použití, v tomto případě spíše návod k užívání. Když to tedy shrneme. Léčivé rostliny a směsi kupujte raději v lékárnách nebo odborných prodejnách s patřičně vyškoleným personálem.
Jan Horáček: A myslím si že každý zákazník několika vhodnými dotazy může zjistit, jak ten či onen prodávající je renomovaný a jak je zkušený v této věci. Další věc, která je, že bych se podíval na dobu použitelnosti a samozřejmě co si myslím, že je nezbytně nutné, že by měla být podána informace nejenom ta, která je jako příbalový leták, nebo informace na obalu, ale i řekněme na nějaký dotaz by měl ten prodávající být schopen nějaké vhodné odpovědi, srozumitelné a jasné.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Dnešní konzervativní levice převzala řadu témat pravice z 90. let. I proto jsem levičák, říká Bobošíková
-
Kauza Dozimetr: Dovhomilja zaplatí dva miliony, Nemhrah tři. Soud schválil dohody o vině a trestu
-
O tendru na Dukovany může ještě rozhodovat soud. Společnost EDF zvažuje žalobu
-
Kejval obhájil pozici předsedy Českého olympijského výboru. Získal 82 ze 126 hlasů