Kdo je vlastně Karel Srba?

30. duben 2003
Pod kůži

Odposlechy, výhrůžné telefonáty, pokusy diskreditovat některé politiky, odvolání ředitele Konferenčního centra na zámku Štiřín, kauza Český dům v Moskvě, zemětřesení ve vojenské rozvědce, zmanipulovaná výběrová řízení na opravy ambasád, podezření na obchody se zbraněmi a nakonec podezření z přípravy vraždy novinářky, to vše spojuje jedno jméno - Karel Srba.

Člověk, jehož kariéra byla odstartována už v období totality, ale završena teprve na konci devadesátých let. Kdo je vlastně Karel Srba? Odpověď na tuto otázku hledali reportéři Klekánice Jana Lorencová a Pavel Janošec z České televize Ostrava.

Před Krajským soudem v Českých Budějovicích čelí obžalobě z organizování nájemné vraždy bývalý generální sekretář Ministerstva zahraničních věcí Karel Srba, podnikatelka Eva Tomšovicová a ještě dva vimperští podnikatelé. Na oddělení policie ve Vimperku přišel loni devátého července tamní recidivista Karel Rziepel a před šokované policisty položil balíček semtexu a rozbušku. Zároveň jim oznámil, že byl najat, aby zavraždil novinářku Sabinu Slonkovou.

Karel Rziepel:

Řekl mi, abych ji zlikvidoval, ale když jsem se vyptával na konkrétní věci, motiv a tohle to, tak mi řekl, abych se o to nezajímal.

Policie zatkla Karla Srbu loni devatenáctého července. Z výpovědi podnikatelky Tomšovicové vyplynulo, že objednání vraždy novinářky Slonkové bylo především kvůli tomu, že Slonková pátrala po machinacích při zadávání zakázek ministerstvem zahraničí na rekonstrukci ambasád. V té době tam na místě generálních ředitele sekretariátu ministerstva působil Karel Srba.

Šlo, jednoduše řečeno, o to, že rekonstruující firma potřebovala množství materiálu, který se vejde do dvou kontejnerů. Odjelo jich ale například deset. Protože byla zásilka pod takzvaným diplomatickým krytím, nikdo neměl právo během transportu její obsah kontrolovat. K tomu se nyní vyjadřuje současný generální ředitel ministerského sekretariátu Vladimír Zavázal.

Vladimír Zavázal:

Fyzicky dohledat dodatečně už nejde, protože kontejnery jsou vyložené. V každém případě náš člověk na s tavbě, kdyby došlo k takovému křiklavému případu, by měl okamžitě poznat, že proč se sem veze patnáct kontejnerů cihel, když střech, jak říkáte, potřebuje pět.

Ano a okamžitě by vám měl dát echo, že se něco špatného děje, jenomže na vaší židli v té době seděl pan Srba.

Vladimír Zavázal:

K tomu nevím, co mohu říct, nic.

Vyšetřování kauzy Srba provází řada podivných událostí. Hospodářské noviny uvedly, že se Srba podle jejich informátorů stýkal s obchodníky se zbraněmi. Faktem je, že dnes probíhá vyšetřování i této možnosti.

Třikrát se někdo vloupal ke Slavomíru Hubálkovi, soudnímu znalci v oboru psychologie. Hubálek ve svém posudku uvedl, že Tomšovicová je schopna podat věrohodnou výpověď. Zmizely počítače s citlivými údaji k osobám spojeným s touto, ale i s dalšími kauzami. Informace doplňuje mluvčí pražské policie Iva Knolová.

Iva Knolová:

Policisté mají podezření, že se to může dotýkat i osob, které se pohybovaly v okolí pana Srby.

Z výsledků vyšetřování vyplývá, že podnikatelka Tomšovicová může mít pravdu, když tvrdí, že Srba inkasovat za zakázky na rekonstrukce ambasád úplatky. Karel Srba zůstal ve funkci generálního sekretáře ministra zahraničí až doby, kdy se objevila aféra s z názvem Český dům. Při ní přišel stát nejméně o sto milionů korun a smlouvu bývalému ministru Kavanovi měl k podpisu předložit právě Karel Srba.

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autoři: Pavel Janošec , Jana Lorencová
Spustit audio

Více z pořadu