„Každý z protagonistů tehdejšího dění měl svůj cíl,“ říká historik. Jak vypadaly poslední dny války v Evropě?
8. května 1945 skončila německou kapitulací druhá světová válka v Evropě. Už o několik dní dříve spáchal Adolf Hitler sebevraždu a dva dny na to padl Berlín. Co přesně se v předvečer kapitulace odehrálo? „Němci se snažili co možná nejvíc omezit ztráty, Spojenci se snažili co nejrychleji ukončit válku a minimalizovat ztráty jak vlastní, tak civilního obyvatelstva, a Sovětský svaz se snažil zabrat co největší část území,“ říká Tomáš Jakl z Vojenského historického ústavu.
Související
-
Bez vlasovců by Praha v květnu 1945 pravděpodobně skončila v krvi, připomíná historik Pavel Žáček
Podíl vlasovců na pražském povstání se u nás dlouho zamlčoval. Jak ale tvrdí historik Pavel Žáček, právě vlasovci povstání výrazně pomohli.
-
Sudetští Němci uprchlíky před Rudou armádou rozhodně nevítali, spíš je považovali za příživníky
Podle Organizace spojených národů je v současnosti na celém světě asi 100 milionů běženců. Čelíme tak prý největší uprchlické krizi od druhé světové války.
-
Velitel Pražského povstání se před soudem dozvěděl, že umožnil odchod vlasovců, říká badatel
Pár dnů po skončení 2. světové války bylo třeba začít ohýbat události tak, aby vyhovovaly především Sovětskému svazu a našim komunistům.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Anglický humor, který léčí! A nestárne...
Vladimír Kroc, moderátor


Doktor v domě
Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko