Katalánci doufají, že koncovka .cat pomůže chránit jejich jazyk

Dnešní regionální volby v Katalánsku rozhodnou hlavně o tom, jestli na mapě Evropy vznikne nový stát. Na internetu už tento jihoevropský národ svůj svrchovaný prostor má. Místo českého „cé zet“ nebo slovenského „es ká“ mají katalánské internetové stránky koncovku „cé á té“. Žádnému jinému národu, který žije uvnitř většího státního celku, se doposud nic takového nepovedlo.

Za okny bytu v typickém barcelonském secesním domě pulzuje barcelonská dopravní tepna, pojmenovaná po prvním historickém katalánském „parlamentu“, který začal fungovat už ve 13. století. Uvnitř jsou v jednom pokoji rozházené dětské hračky. V tom vedlejším mají své pevné místo na stole „hračky pro tátu“ – počítače.

„Tohle je první stránka na světě, která má v adrese diakritické znaménko,“ díváme se společně do počítače na jedno z prvních míst, které dostalo katalánskou internetovou adresu – www.fundació.cat.

Je tam opravdu „o“ s čárkou. Také v tomhle drží katalánská internetová koncovka „cat“ světové prvenství. I katalánština má totiž své „háčky a čárky“ – stejně jako čeština.

Nová koncovka se objevila ze dne na den

Své jméno mi Amadeu Abril i Abril částečně překládá do češtiny a vzpomíná na to, jak četl Bohumila čili Amadea Hrabala. A na to, co si pamatuje z návštěvy Československa: například volání „Havel na hrad“.

Tenhle muž je hrdý Katalánec a Evropan, a kdyby šlo získat občanství internetu, určitě by byl mezi prvními. Když ovšem říká „my“, myslí tím Katalánce. Po předcích – z matčiny i otcovy strany tradičních barcelonských obchodnících – mu podnikavost v genech určitě zůstala.

Náměstí Katalánska v Barceloně: místo, kde se odehrávají největší manifestace

Když nová internetová doména vznikala, bylo jí třeba pomoci i nějakým tím fíglem. Nová koncovka .cat přes noc nahradila původní .net, a to v e-mailové adrese úplně všech katalánských učitelů a profesorů.

Na stránkách s .cat se musí psát katalánsky

Dnes už je takových internetových adres skoro 60 tisíc. Mají ji katalánské úřady, muzea, školy, občanská sdružení a samozřejmě třeba také slavný katalánský klub FC Barcelona.
Nebo Institut katalánských studií. Tam se scházím s ředitelem nadace, která o tohle internetové hájemství pečuje, Jordim Iparraguirrem.

„Každý může mít internetovou stránku s koncovkou .cat. Ať žije, kde žije, ať dělá, co dělá. Jediné, co požadujeme, je, aby – klidně vedle dalších jazyků – byla na dané stránce významně zastoupena i katalánština,“ vysvětluje.

Tu se Nadace puntCAT snaží také prosazovat – třeba jako jazyk do počítačových programů. Od katalánské vlády přitom nedostávají ani euro.

Jazyky, které nejsou na internetu, mívají špatný osud

Amadeu Abril vzpomíná, jak těžké bylo novou koncovku prosadit. Proti se bývaly mohly postavit španělská i francouzská vláda. Nakonec však u mezinárodního internetového úřadu uspěl argument, že koncovka .cat není pro Katalánsko, ale pro všechny, kdo používají katalánský jazyk.

Internetová stránka Nadace puntCAT, která se stará o dodržování pravidel stránek s doménou .cat

„Máte Baleárské ostrovy, máte Valencii, Perpignan, tedy Severní Katalánsko ve Francii, město Alghero na Sardinii,“ vypočítává Amadeu, kde všude se ještě touhle řečí mluví.

Je sice pro nezávislost Katalánska, ale žádný bojovný separatista to není. Daleko víc myslel právě na místní kulturu a identitu. Díky svému místu na internetu totiž získávají ve světě prestiž.

„Jazyky, které vymřely, jsou ty, které v 19. století neměly sepsanou gramatiku, ve 20. století se neučily ve školách, nemluvilo se jimi v rozhlase a televizi a v 21. století se neprosadí na internetu. S vlastní koncovkou čili doménou jsme v lize mistrů, v první lize,“ domnívá se.

Koncovka .cat rozhodně není pro kočku

Amadeu dává k dobru historku, kterak mu kolegové z organizace pro přidělování jmen na internetu ze začátku nevěřili. Mysleli si, že je chce oklamat a že .cat, což anglicky znamená „kočka“, chce využít pro internetové stránky určené těmto domácím mazlíčkům, jejich chovatelům a milovníkům.

Internetová koncovka pro kočky se jim zdála jako skvělý marketingový nápad. Zato stejná věc pro Katalánce a katalánštinu jim nedávala smysl.

Právě v těchto dnech místní obyvatelé rozhodují, jestli na mapě světa vznikne nový stát. Ten by zřejmě tuhle unikátní internetovou doménu rád oficiálně přijal za svou. Jedno je však jasné: koncovka .cat rozhodně není pro kočku.


Zvětšit mapu: Katalánci rozhodnou o své samostatnosti

autor: dkk
Spustit audio