Karel Šíp

Autor několika úspěšných knížek, více než dvou stovek písňových textů, scenárista, občasný baskytarista a především moderátor a bavič – všemi těmito výrazy bývá označován sobotní host Václava Žmolíka Karel Šíp. Vždyť i autorství dnes hojně používaného slova „bavič“ bývá připisováno právě jemu. „A vzniklo vlastně náhodou,“ vzpomíná Karel Šíp. V neděli 4. dubna bude hostem botanik Václav Větvička.

„Když jsme v televizi s Jardou Uhlířem začínali, psal jsem scénáře. Do scénáře jsem vždy napsal: 'Šíp – dvojtečka – Dobrý večer. Uhlíř – dvojtečka – Také vás zdravím.' Produkční mi však řekl: 'Hele, ale vždyť vy se okrádáte o peníze. Kdybys to napsal jako roli, měli byste větší honorář.' A do dalšího scénáře už jsem napsal: 'První bavič – Dobrý večer. Druhý bavič – Také zdravím.' A měli jsme vyšší honorář. Takže šlo vlastně jenom o prachy,“ směje se při vzpomínce, jak vzniklo slovo „bavič“, Karel Šíp.

O málokom ze světa šoubyznysu se v posledních dnech mluvilo a psalo tolik jako o sobotním hostu Radiožurnálu, a to především proto, s jakou lehkostí se zhostil moderace předávání cen TýTý. Karel Šíp přitom zpočátku váhal, zda nabídku na moderování slavnostního večera vůbec přijmout. „Nemám v lásce přímé přenosy – mimochodem, kdo je má z moderátorů v lásce,“ vysvětluje svou počáteční nerozhodnost moderátor. „Česká televize mi však řekla, že Marek Eben už to dělal desetkrát za sebou a tím pádem si myslí, že bych to měl dělat já. Nakonec jsem tedy kývnul.“

Právě o Karlu Šípovi se v souvislosti s předáváním cen TýTý psalo jako o několikanásobném králi večera. Získal vůbec první sošku TýTý ve své kariéře v kategorii Osobnost televizní zábavy, vzápětí druhou za svou talkshow Všechnopárty – a nakonec televizním divákům vynadal.

„Podobné večery propadají různým stereotypům a děkovné proslovy patří mezi ně,“ vysvětluje svůj netypický proslov při převzetí ceny Karel Šíp. „Řekl jsem si tedy, že když už mám šanci, prolomím stereotyp – a místo abych poděkoval, vynadal jsem divákům, že mi sošku přidělili až po tolika letech práce. Myslím si ale, že pochopili, že mé nadávání bylo spíše naoko.“

Během vysílání slavnostního večera z předávání cen TýTý si Karel Šíp mimo jiné stýskal, že televizní zábava schází na úbytě. Čím to podle něj je? Neumíme se bavit, nebo klasické zábavní programy z televizních obrazovek zkrátka mizí? A kdy vlastně Karel Šíp zjistil, že má schopnost bavit lidi? I to zajímalo Václava Žmolíka – a odpovědi Karla Šípa si poslechněte v záznamu celého rozhovoru.

Záznam celého rozhovoru s Karlem Šípem i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

autor: als