K dostatečné imunitě jsou nutné dvě dávky a každoroční přeočkování, vyplývá z výzkumu brněnských vědců
Přes 180 tisíc lidí zatím dostalo v Česku už i druhou dávku vakcíny proti koronaviru, v drtivé většině látku od americko-německých firem Pfizer a BioNTech. Vědci z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně a Masarykovy univerzity zjišťují, nakolik proti onemocnění covid-19 dokáže ochránit. „Teprve po druhé dávce se vytvoří dostatečná imunita na to, aby nedocházelo ke kritickému zdravotnímu stavu,“ prozrazuje výsledky výzkumu vedoucí týmu Irena Koutná.
Související
-
Nežádoucí účinky očkování proti covidu-19? Drobné obtíže, které do pár hodin vymizí
Bolest hlavy, svalů, kloubů nebo zimnice jsou nežádoucí účinky vakcíny proti koronaviru. Odezní do několika hodin, říká ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
-
Nesmíme podléhat klamům, které se šíří na Facebooku, říká o očkování proti covid-19 Peter Pollák
Proti onemocnění covid-19 se dva týdny očkuje i u našich sousedů na Slovensku. Jaký mají na očkování názor tamní Romové, zjišťoval Miroslav Strelec.
-
Stávající vakcíny si poradí i s novou mutací koronaviru. Stačí je drobně upravit, věří vědci
Ve Velké Británii se objevila nová mutace koronaviru. Podle vědců se šíří výrazně rychleji, než jsme byli dosud zvyklí. Jak nová mutace koronaviru funguje?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?