Stávající vakcíny si poradí i s novou mutací koronaviru. Stačí je drobně upravit, věří vědci

21. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Model koronaviru

Ve Velké Británii se objevila nová mutace koronaviru. Podle vědců se šíří výrazně rychleji, než jsme byli dosud zvyklí, i proto teď řada evropských zemí včetně Česka uzavřela letiště pro letadla mířící z Velké Británie. Jak nová mutace koronaviru funguje?

Čtěte také

Podle vědců se nová verze viru šíří výrazně rychleji, a to prý až o 70 %. Jde zatím pouze o odhad – do rychlejšího šíření se totiž mohla promítnout i poměrně málo přísná pravidla, která donedávna platila v Londýně, kde se tato mutace nejvíc šířila. 

Výrazně vyšší infekčnost viru může znamenat také výrazné zvýšení počtu pacientů, kteří budou potřebovat nemocniční péči. „Reprodukční číslo by se zvýšilo v intervalu mezi 0,4 a 0,8, to je velká komplikace. Dobrá zpráva je, že zatím to vypadá, že nová mutace nevyvolává těžší onemocnění,“ popisuje virolog Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd.

Nová mutace versus vakcína

Vědci soudí, že proti nové mutaci koronaviru by měly být účinné i stávající vakcíny. Mutace se totiž zatím projevila na takzvané vázací doméně spike proteinů – oněch „bodlin“ známých z vizualizací koronaviru. Stávající vakcíny trénují imunitní systém, aby odolal útoku různých částí viru, a tím, že se změní jedna z nich, neztratí svoji účinnost.

Čtěte také

Takzvané RNA vakcíny, které vyvinuly společnosti Pfizer a BionTech nebo Moderna, mají navíc obrovskou výhodu v tom, že jsou jednoduše upravitelné na případné mutace. 

Jak to funguje, pomáhá pochopit metafora babiččina koláče: základ je vždy stejný a jen se podle potřeby mohou lehce měnit poměry použitých surovin. Vše si také můžete představit na příkladu kabátu.

„Šijeme kabát, a když vyměníme červený knoflík za modrý, máme pořád stejný vzorek – takže stroj stále šije stejně velký knoflík a má stejně velké dírky,“ popisuje doktorka Helena Jiřincová, vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková onemocnění.

Situace v Česku

Podle této laboratoře se nová mutace zatím v Česku neobjevila. Laboratoř už ale od září sleduje v sekvenovaných vzorcích jiné mutace. Více informací o tom, jak fungují vakcíny proti koronaviru, si můžete poslechnout třeba v podcastu Vinohradská 12 z 15. prosince.

autoři: Vojtěch Koval , als
Spustit audio

Související