Jsme malá skupina flexibilních lidí, říká majitel firmy, která získala v Kyrgyzstánu miliardový kontrakt

Česká firma Liglass Trading podepsala za účasti kyrgyzského prezidenta kontrakt na stavbu vodních elektráren za miliardy korun, v jejím účetnictví se přitom točí jen miliony. Přesto hradní kancléř Vratislav Mynář a náměstek ministra průmyslu a obchodu napsali pro kyrgyzského prezidenta doporučení. Co na to říká majitel společnosti Michael Smelík?

„Jsem občan této republiky platící daně, mám velké reference, prošel jsem mnoha firmami,“ říká ve Dvaceti minutách Radiožurnálu s tím, že rok a půl působí v Kyrgyzstánu a disponuje vyjádřením od kyrgyzských úřadů ohledně jeho aktivit.

„Sám jsem se rozhodl požádat dopisem, jestli by mi ministerstvo průmyslu a obchodu nemohlo tuto aktivitu podpořit a doporučit,“ přibližuje. Následně dostal pozitivní odpověď a doporučující dopis. A stejně tak se obrátil na prezidentskou kancelář a do hlavičky dopisu dal Vratislava Mynáře. „S panem Mynářem jsem se nikdy osobně nesetkal, ani jsem s ním nehovořil,“ říká.


Jsme malá skupina flexibilních lidí, kteří využívají svých znalostí, schopností a kontaktů.Michael Smelík

Jakýkoliv doporučující dopis byl navíc podle něj irelevantní, protože se kyrgyzská vláda rozhodla vysoutěžit elektrárny ve veřejném tendru, kterému dozorovalo 20 nezávislých komisařů. „Nemohl to ovlivnit vůbec nikdo kromě kvality nabídky,“ říká s tím, že nemá ani tušení, koho v tendru porazil.

Připomíná také, že jediná nesrovnalost v jeho referencích je ta, že nikdy neoslovil ČEZ a nikdy ji v referencích neuváděl. „Jestli jsem uváděl nějaké reference, tak jsou to věci ve správě Povodí Vltavy, se kterou mám transparentní smlouvu,“ ubezpečuje.

A na otázku, jakou velkou konkrétní zakázku dělal, jmenuje například fotovoltaické projekty. Dělal také v Rumunsku, Srbsku, Itálii. „Není důležité, kolik moje skupina postavila vodních elektráren, protože jsme hlavně manažerská firma,“ říká.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: prh , jkl
Spustit audio