Johnny Cash - muž v černém

3. únor 2008
Doteky víry

Na albu Men in Black z roku 1971 Cash vysvětluje, proč nosí černé šaty - prý je to ze smutku nad všemi lidmi, kteří nikdy nečetli a neslyšeli Ježíšova slova o opravdové lásce.

Nicméně Cash pro to, aby co nejvíc lidí o Ježíšově lásce slyšelo, udělal hned v dalším roce další krok, když natočil ve Svaté zemi film Gospel Road o Ježíšově životě. V roce 1977 mu mezinárodní škola teologie udělila diplom z teologie a vzápětí se nechal ordinovat na kazatele. Chystal se do Izraele a chtěl v Jordánu pokřtít několik lidí. Svůj úřad využil také k tomu, že oddával své přátele.

Jenže jako křesťan měl v hudebním průmyslu těžkou úlohu. Když vystupoval příliš zbožně, napadali ho ateisté, když se projevoval příliš světsky, zavrhovala ho náboženská obec.

"Jsou dny, kdy se mi chce utéct do lesů a plakat, protože co cítím, je pro mne příliš velký náklad, abych ho unesl," připustil. Možná že i to mělo vliv na jeho drogovou recidivu. Stál opět na vrcholu, ze kterého bylo možné jen padat dolů.

V příspěvku byla použita ukázka z této písně:

Hurt

autor: Karel Vepřek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.