Jiří Maštálka z KSČM: Rusko nechce vyrábět EU problémy, potřebuje stabilního partnera

Český europoslanec Jiří Maštálka z KSČM převzal v Moskvě z rukou ruského prezidenta Vladimira Putina Řád přátelství, tedy nejvyšší ocenění, kterou cizinec v Rusku může dostat. A ve Dvaceti minutách Radiožurnálu připouští, že vzhledem k rusofobním tendencím v Bruselu se to leckomu nemusí líbit.

Pro ocenění byl vybrán kvůli aktivitám, které podniklá ve směrech, které se týkaly spolupráce mezi EU a Ruskou federací.

„Mohl bych uvést spolupráci univerzit, organizaci stáží jak našich studentů v Rusku, tak ruských studentů v Evropském parlamentu nebo připomenutí výstav k 70. výročí stalingradské bitvy,“ vyjmenovává.

Mezi celkem deseti oceněnými byli Číňané, Rakušané, ale také například představitelé Monackého knížectví. „V době, kdy se někteří snaží o izolaci Ruska, tak se naopak snažili prostor pro spolupráci s Ruskem otevírat,“ podotýká.

Čtěte také

S Vladimirem Putinem už dříve souhlasil v tom, že společná bezpečnost ve světě musí být zajištěna společně. A co se týče anexe Krymu, tak šlo o především rozhodnutí v referendu, kdy se občané rozhodli připojit se k Rusku.

Ministr Zahraničí Lubomír Zaorálek řekl, že Česko podporuje prodloužení protiruských sankcí kvůli procesu s ukrajinskou pilotkou Naděždou Savčenkovou. „Doufám, že k tomuto vyjádření měl pan ministr dostatečné podklady,“ říká s tím, že celý případ v rukou justice Ruska.

Lubomír Zaorálek také oznámil, že má doloženo, že Rusové do Evropy dodávají uprchlíky. S tím ale nesouhlasí: „Rád bych viděl ty podklady.“ Dodává také, že Rusko není ten stát, který by chtěl EU vyrábět problémy, potřebuje ji jako dobrého a stabilního partnera.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: pdu , prh
Spustit audio