Jiří Dolejš z KSČM: Ohledně dalšího růstu důchodů jsem skeptický

Všem důchodcům od ledna vzrostou penze o 900 korun měsíčně. Dohodlo se na tom hnutí ANO a sociální demokraté. Co na to říkají komunisté? Ti by podle poslance za KSČM Jiřího Dolejše měli chuť důchodcům přidat ještě více, nemají na to ale dostatečně silnou páku.  

Podprůměrné důchody, ze kterých se dá těžko vyžít, mají především ženy, upozorňuje člen důchodové komise Jiří Dolejš

„Kdybychom přišli s návrhem, že zvýšíme důchody třeba o jedenáct stovek, tak bychom museli poměrně komplikovaně hledat spojence, minimálně v koaličních stranách této vlády,“ říká.

Připomíná také, že některým poslancům a ministrům za hnutí ANO činila částka 900 Kč problém, a tak je v otázce dalšího zvyšování důchodů mírně skeptický.

Stejné důchody pro ženy i muže?

Hlavním tématem schůzky důchodové komise, jejíž členem je i Jiří Dolejš, bylo srovnání důchodů mužů a žen. Aktuálně podle statistik berou ženy v průměru o dva a půl tisíce korun měsíčně nižší důchody než muže. Podaří se to někdy sjednotit?  

Miloslava Vostrá z KSČM: Inventura na ministerstvech je krok správným směrem

Miloslava Vostrá

Dokud je ekonomický růst, tak by se měl rozpočet stavět tak, aby byl co nejvíce vyrovnaný. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to říká předsedkyně rozpočtového výrobu a poslankyně KSČM Miloslava Vostrá, podle které je i v době ekonomického růstu rozpočet přijatelný se schodkem 30 miliard korun.

„Ženy a muži budou mít stejné důchody tehdy, až budou mít za sebou zcela srovnatelnou kariérní dráhu, na základě které se vyměřuje důchod,“ vysvětluje s tím, že podmínkou je také stejný odchod do důchodu. To ale podle něj bude trvat necelých dvacet let.  

Podprůměrně nízké důchody, ze kterých se dá těžko vyžít, tak mají podle Dolejše především ženy, které tráví méně let v pracovním procesu, protože se starají o děti a mívají nižší příjmy.

„V evropském srovnání jsme na tom hůře než v jiných zemích,“ varuje. Jaké je tedy řešení? Například navyšování nejnižších důchodů, což je ale vysoký nárok na peníze – podle komise by se muselo najít přinejmenším 32 miliard korun. „To není malá částka,“ uzavírá Dolejš.

autoři: Tomáš Pancíř , prh