Jídlem plýtváme hlavně doma. Prodejci by se měli inspirovat v Německu, říká ředitelka potravinové banky

24. červen 2022

Věra Doušová je ředitelkou Potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj. „Mám ráda život a ničeho se nebojím předem. Každá dobrá věc musí dobře dopadnout.“ Tak zní krédo Věry Doušové. V roce 2018 získala cenu Laskavec. Kde se v ní vzala touha pomáhat lidem? „Myslím, že je to přirozená lidská potřeba. Ale někdy mají lidé tolik starostí, že na tohle jim nevyjde čas. Snažím se žít s radostí a nějak se mi to daří. Možná, že mám jenom štěstí,“ usmívá se.

Dnes je výročí tornáda na jižní Moravě. Vy jste tam taky pomáhali. Jaké máte vzpomínky?

Na jednu stranu strašlivé. Když jsem viděla tu katastrofu, vypadalo to zoufale. Nikdy jsem se s ničím takovým nesetkala. Na druhé straně mě potěšila reakce celého národa. Lidé projevili obrovskou solidaritu. Říkala jsem si, že my Češi nejsme tak špatní, když se dokážeme v době nouze semknout.

Čtěte také

Bylo tam veliké množství dobrovolníků, kteří nechali své rodiny, svoji práci, jeli tam zadarmo pomáhat a dělali úplně všechno, co bylo potřeba. Objevilo se velké množství na účtech. Na jedné straně to bylo strašné, na druhé straně jsem měla radost, že jako národ máme dobré srdce.

Neprodejné? Nevyhazujte!

Jak funguje potravinová banka?

Potravinové banky fungují ve světě už asi čtyřicet let. V Evropské unii je celý systém potravinových bank. V České republice jich máme patnáct, v každém kraji nejméně jednu. Smyslem je předcházet plýtvání potravinami. Děláme to tak, že od výrobců a potravinových řetězců každý den svážíme potraviny, které jsou neprodané nebo neprodejné. Dovážíme je do skladů, kde je evidujeme, třídíme a vydáváme organizacím, které pečují o lidi v nouzi.

Co to je za potraviny? Samozřejmě musí být nezávadné, to je asi ta podstata...

Ano. Neprodejné potraviny jsou ty, které mají nějakou chybičku, která ale není vadou na té konzumovatelnosti. Mohou mít třeba nesprávně popsaný obal, mohou mít ne úplně tu váhu, kterou inzerují, můžou mít poškozený obal, nebo se blíží doba expirace.

30 % toho, co spotřebitel nakoupí, tak vyhodí.

Nedávno jste si posteskla, že výrobci v Česku nejsou zvyklí rozdávat neprodejné potraviny na rozdíl od těch v zahraničí. Čím to je?

Já sama nevím. Je to škoda, protože spolupracujeme intenzivně s potravinovou banku v Německu, v Sasku. Tam jezdíme pro potraviny, které dostávají od výrobců. Dostávají od výrobců tolik potravin, že nasytí nejenom všechny chudé v Německu, ale ještě mohou rozdávat, a dokonce prosí české potravinové banky, aby si jezdily pro potraviny. Což samozřejmě rádi děláme. Jsou ekologicky vyspělí. Vědí, že likvidací se ničí životní prostředí, jsou rádi, když to mohou darovat. U nás bohužel tomu tak není, je to hrozná škoda.

Potravinová banka Karlovarského kraje

Každý se může zapojit

Stále jako společnost plýtváme jídlem?

Ano, plýtváme moc. Dělám osvětové přednášky pro školy, pro organizace. Všichni si myslí, že nejvíc plýtvají výrobci, řetězce, sklady, doprava... Není to pravda, nejvíc plýtváme my spotřebitelé. Podle výzkumů, které se posledních pět let nemění, a jsou to výzkumy jak české, tak evropské, 30 % toho, co spotřebitel nakoupí, tak vyhodí. To je šílené číslo.

Čtěte také

Jak covid poznamenal vaši práci?

Covid byl pro nás šok. Přibylo klientů, bylo hodně nezaměstnaných zvlášť z oblasti restaurací, turistického ruchu a divadel. Takže k nám najednou začala chodit jiná skupina lidí než dříve. Bylo nám líto, když jsme viděli, že pracovití, slušní lidé, kteří umí být zodpovědní za svůj život, všechno platili, nebyli v dluzích, se najednou ocitli vinou covidu v nesnázích. Ale v té době bylo potravin dost, takže se nám podařilo všechny nějakým způsobem uspokojit. Dokonce jsme zavedli několik výdejových míst v Praze, dokázali jsme to.

Jak mohu pomoci já nebo kdokoli z našich posluchačů? Jak se zapojit?

Jsou dvě formy pomoci, které lidé využívají. Můžete nám nakoupit a přivézt trvanlivé potraviny do skladu v Letňanech v Toužimské ulici, kde každý den od sedmi do tří hodin nejen vydáváme potraviny, ale i přijímáme od dárců. Co nám nejvíce chybí, jsou trvanlivé potraviny. Také je možné přispět na náš sbírkový účet, který máme uvedený na svých facebookových stránkách.

Co je podle Věry Doušové laskavost? Proč ji ocenění Laskavec překvapilo? Jak funguje projekt Neplýtváme, vaříme? Co je sdružení Sedm paprsků? Jak se osvědčilo, když v práci nastolila 4denní pracovní týden s 6hodinnovou pracovní dobou? A umí Věra Doušová odpočívat? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Vladimír Kroc , vma

Související