Jezdit na celoročních pneumatikách v zimě možné je. Vhodné jsou ale spíše do města, nabádá BESIP

10. prosinec 2022

V zimních měsících jsou řidiči povinni jezdit na zimních pneumatikách. Povolené jsou i pneumatiky celoroční. U nich je ale namístě zvýšená opatrnost. „Špatné počasí v kombinaci s reakční dobou řidiče a volbou zimního obutí je totiž naprosto zásadní. Proto my doporučujeme používat celoroční pneumatiky v podmínkách, kde zásadní zhoršení nehrozí. Určeny jsou spíše pro městský provoz,“ radí koordinátorka BESIP z kraje Vysočina Veronika Vošická-Buráňová.

Čtěte také

Maximální pozornost vyžaduje i brzdění na sněhu nebo na zledovatělé vozovce. Jak nedostat smyk? „Řidič by se měl maximálně soustředit na to, co se odehrává na silnici před ním. Zároveň je to ale vždycky o rychlosti, protože ta souvisí se ztrátou adheze. Ve chvíli, kdy má auto horší adhezi, je mnohem pravděpodobnější, že jakýkoli špatný pohyb na volantu může způsobit zhoršení situace a větší smyk,“ varuje Vošická-Buráňová.

Jaké je správné osvětlení auta za nepříznivého počasí. A kdy používat mlhovky? Poslechněte si rozhovor.

autoři: Jan Pokorný , opa
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...