Je jim třináct, ale položí vás na lopatky. Na ragbyovém šampionátu ve Francii se letos poprvé utkaly i dětské týmy
Mezi nejoblíbenější míčové sporty ve Francii patří fotbal, basketbal, házená a ragby. Na následujících sedm týdnů tam ale dostane oválný míč přednost před tím kulatým. V Paříži totiž v pátek začalo očekávané mistrovství světa v ragby, a to hned prestižním utkáním mezi Francií a Novým Zélandem. Ještě před šampionátem dospělých se ve francouzském městečku Pontlevoy utkaly dětské ragbyové týmy z 20 zemí. Někteří chlapci by se možná neztratili ani v seniorských družstvech.
Tribuny bouří. Tentokrát hlavně novozélandští fanoušci, protože jejich tým právě položil míč – jeden z prvních bodů v zápase. Jsou to sice teprve 13letí chlapci, ale jsou skoro stejně vysocí jako já, a to měřím skoro metr devadesát. A k tomu mají navrch pár kilo.
„Máme tu chlapce, kteří patří mezi etnika tichomořských ostrovů. Fyzicky dospívají podstatně rychleji než evropské děti. Evropané je doženou v 18 nebo 19 letech. Je jim ale opravdu jen třináct čtrnáct let. Klidně se můžete podívat do jejich pasů,“ usmívá se Francis, který školní tým z novozélandského Aucklandu trénuje.
Jeho svěřenci zvítězili 3:1 v zápase proti Gruzii. „Ragby je na Novém Zélandu stejně populární jako fotbal v Argentině nebo kriket v Indii. Je to náboženství. Ragby u nás hraje každý,“ popisuje národní vášeň pro tento sport.
První a snad ne poslední
Před zápasem samozřejmě nechyběla ani tradiční haka. Novozélandští chlapci ji zatancovali společně s dívčím týmem, který se na mládežnickém turnaji taky představil.
„Každý kmen a každé město na Novém Zélandu má svou vlastní haku. Je to tanec složený z gestikulací, podupávání i křiků. Vypadá agresivně, protože ho bojovníci tančili před bitvou,“ vysvětluje Francis.
Ragbyový šampionát ve městečku Pontlevoy byl historicky prvním školním mezinárodním turnajem v historii. Francouzští organizátoři chtějí, aby za čtyři roky převzali štafetu Australané a mládežnický turnaj uspořádali znovu týden před mistrovstvím světa dospělých.
„Sním o mládežnickém turnaji, který by vždy doprovázel mistrovství světa dospělých. Je nesmírně důležité zapojit mladé do velkých mezinárodních sportovních akcí,“ potvrzuje jeden z organizátorů Francois Roche-Bayard.
Turnaj na půdě opatství
Organizátoři uspořádali mládežnický turnaj přímo v areálu někdejšího benediktinského opatství z 11. století.
„Opatství vzniklo v roce 1034. Založil ho rytíř, jehož předci byli Vikingové. Podle legendy ho v silné bouři zachránila Panna Marie. Rytíř jí potom slíbil, že jí věnuje své pozemky a svůj zámek,“ vypráví Francois.
„V 18. století opatství prošlo desakralizací a vznikla tak vojenská královská škola. Dnes v těchto prostorech studuje 800 žáků. Přímo v areálu roste mohutný cedr, který zasadili v 18. století v době korunovace Ludvíka XVI,“ doplňuje historický kontext.
Kdo s koho
Na mládežnický turnaj přímo do francouzského městečka Pontlevoy přijely i hvězdy světového ragby včetně bývalého kapitána novozélandského týmu Davida Kirka, který vyhrál světový šampionát v roce 1987.
Podle něj to ale tentokrát All Blacks budou mít obtížnější. „Neřekl bych, že All Blacks turnaj ovládnou. Tenhle světový šampionát bude nejvyrovnanější v historii. Jsou tu podle mě čtyři týmy, které patří mezi favority: Nový Zéland, Jihoafrická republika, Irsko a Francie. Zvítězí někdo z těchto čtyř,“ předpovídá Kirk.
Francouzi Michael a Jeremie jsou přesvědčeni, že jejich tým zvítězí. Hlavní hvězdou týmu je podle nich Antoine Dupont, který se před dvěma lety stal nejlepším ragbistou světa. Francouzi ho v poslední době nevidí jen na hřišti ale stále častěji taky v televizních reklamách například na stavební tmely, lepidla nebo minerální vodu.