Jaroslav Maxmilián Kašparů: Dostáváme se na vrchol Babylónské věže
Povrchní vztahy, povrchní zábava, povrchní vzdělání – tak charakterizuje dnešní společnost psychiatr a duchovní Jaroslav Maxmilián Kašparů, která přiznává, že v jeho ordinaci se doposud střetávali spíše ti, kteří ztratili smysl života, než duševně nemocní lidé. Čím to je? Možná proto, že chybí vzory, každý si určuje vlastní normy a životem plujeme bez cíle jak po široširém oceánu.
Jako lékař a duchovní se snaží především sloužit, jako člověk pak vyvarovat se chyb a dělat to, co je smysluplné. Nakonec doplout do přístavu a jako katolický kněz se setkat s boží náručí. Možná i proto má dojem, že dnešní lidé jsou sice vybavení na pomyslné lodičce života, ale po oceánu nevědí, kam plují – jsou jako bludní Holanďané.
„Mám rád lidi, kteří si kladou otázky po vyšších hodnotách, smyslu života, naplnění lidské existence,“ vysvětluje s tím, že vždy má radost, že takové lidí potká – není jich málo, ale také jich není mnoho.
Z materiálního vyhazování jsme došli i ke vztahovému vyhazování, klesá sňatkovost.
Psychiatrii se věnuje už 45 let a za tu dobu dokázal ve společnosti rozpoznat určité rozdíly ve srovnání s dobou, kdy – bez ohledu na politickou situaci – začínal. „Nemáme nastavený normativ, každý člověk je garantem své normality chování,“ připomíná.
V teokratické společnosti určuje nějaký náboženský guru to, co je slušné, v socialistické společnosti normu slušnosti určuje politický tajemník, zato v občanské společnosti si normy chování určuje každý sám. „Právě tím se dostáváme na vrchol Babylónské věže,“ říká.
Chybí inteligentní humor
Stejně tak dnešním lidem chybí vzory – je těžké vybírat, a to i z historie. Celý lidský život je ale především o vztazích. V těch ale lidé zpovrchněli, stejně tak jako v názorech. „Nejdeme na hlubinu, zůstáváme na povrchu,“ dodává s tím, že povrchní je i dnešní humor – nemáme komiky, ale baviče. Těm stačí, aby řekli dvě, tři záchodová slova a diváci na jevišti jásají.
Audio záznam všech rozhovorů si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.