Jaroslav Jiřička

12. leden 2010

Fotografie prázdných obchodů, kde stojí pět letargických prodavaček, anebo naopak obchodů plných věcí, jimiž jsou však 20 let stará kolena k umyvadlům, která nikdo nekupuje - tak by podle fotografa Jaroslava Jiřičky vypadaly snímky, které vystihují každodennost současné Kuby. Na komunistický ostrov jezdí jako spolupracovník společnosti Člověk v tísni, která pomáhá tamním disidentům. Jak tato pomoc vypadá a s čím vším se na Kubě setkal, se Jaroslava Jiřičky ptala moderátorka Hanka Shánělová. Ve středu 13. ledna bude hostem gurmet a gurmán Pavel Maurer.

"Navštívil jsem muže, který byl zavřen na 13 let a po šesti letech byl propuštěn ze zdravotních důvodů. Na samotce, kde může být vězněn 21 dní, byl rok a několik měsíců. Samotka byla velká 3,5 krát 1,5 metru," popisuje vyprávění jednoho z vězněných kubánských disidentů Jaroslav Jiřička.

"Vězněn byl v provincii Guantánamo, kde je vysoká vlhkost vzduchu. Večer tam prý bylo takové vlhko a teplo, že si musel lehnout v okénku, kudy se podává jídlo a kudy proudí studenější vzduch, aby vůbec mohl dýchat," dodává pro dokreslení podmínek, v nichž jsou političtí vězni drženi.

Tisíce dalších svých politických odpůrců pronásleduje režim na svobodě. Právě těmto lidem se snaží pomáhat také česká humanitární společnost Člověk v tísni. Během jedné návštěvy Kuby navštíví její spolupracovníci, mezi něž patří i Jaroslav Jiřička, několik disidentů a jejich rodin. Snaží se jim poskytnout pomoc, kterou aktuálně potřebují, udělají s nimi rozhovor a pořídí dokumentární fotografie.

Prohlédněte si fotografie, které Jaroslav Jiřička pro společnost Člověk v tísni pořídil při jedné z podobných akcí na pomoc stíhaným disidentům na Kubě.

Jak obtížné je pro fotografa z demokratické země pořídit snímky skutečného života na dnešní Kubě? Má při svých návštěvách "ostrova svobody" strach? Co všechno jej v této zemi překvapilo? Také na tyto otázky odpovídal v rozhovoru fotograf Jaroslav Jiřička.

A moderátorka Hanka Shánělová se jej zeptala například i na to, jak se žije ženám vězněných disidentů, jak velkou podporu má komunistický režim ze strany obyvatel nebo jak se běžní Kubánci dívají na Čechy a cizince obecně.

Záznam celého rozhovoru s Jaroslavem Jiřičkou i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

autor: and
Spustit audio