Jana Michailidu: Vypěstovat ano, sklidit ne. Vládní návrh pravidel nakládání s konopím podporuje ilegální trh

Novela trestního zákoníku povoluje pěstování až tří rostlin konopí pro vlastní potřebu. Vychází tím vláda vstříc lidem, kteří si rostlinu pěstují pro léčebné účely? Proč Piráti ve vládě neprosadili regulovaný trh s konopím? A jak se mění větší než malé množství konopné drogy? Vladimír Kroc se zeptal biochemičky a bývalé členky Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí Jany Michailidu.

Byla jste vedoucí meziresortního programového týmu Návykové chování. Jak se díváte na pasáž vládou schválené novely trestního zákoníku o tom, že by bylo legální pěstování nejvýše tří konopných rostlin s obsahem THC nad 1 % a držení nejvýše 25 g konopí venku a 50 g doma?

S ministerstvem spravedlnosti jsme pracovali na lepší variantě, která by dávala větší smysl. Bohužel tento návrh, který bude předložen sněmovně, vychází i z kompromisů s Nejvyšším státním zastupitelstvím a s policií České republiky. Je to výsledek kompromisu s velmi konzervativními částmi zúčastněných stran.

Čtěte také

Z mého pohledu se nejedná o návrh, který by byl dobrý. Člověk, který si legálně vypěstuje tři rostliny konopí, je nebude moct legálně sklidit. V okamžiku, kdy tři rostliny sklidí, okamžitě se bude dopouštět trestné činnosti.

Návrh umožňuje vypěstovat až tři rostliny, kdy ale každá může podle odborníků vyprodukovat až 300 g. Z toho tedy vychází pirátský požadavek, aby bylo legálních 900 g?

Nejprve jsme měli koaliční shodu, která vyšla z několika koaličních rad, kdy jsme jako konečný návrh stanovili tři rostliny konopí a 600 g. Vycházeli jsme z konzervativního odhadu 200 g na rostlinu a následně 30 g u sebe mimo obydlí. Tato koaliční shoda ale bohužel neměla dlouhého trvání a okamžitě po jejím vzniku byla zpochybňována těmi, kteří nechtějí žádný posun. A výsledek dnes vidíme.

Věříte, že v požadavku legálních 900 g mohou vaši bývalí kolegové z Pirátů získat podporu i u opozičních poslanců?

Bude to těžké. Pro naše jednání o konopných změnách jsme za celou dobu neměli podporu ani ANO, ani SPD. Je otázka, zda se to povede nyní. Myslím si, že to moc velkou naději na úspěch nemá. Nicméně jako pozitivní vidím to, že se stále budeme snažit, aby návrh dával větší smysl.

Čtěte také

Menší prohřešky by byly podle vládního návrhu pokutovány. Až šest měsíců vězení by hrozilo za více než pět rostlin, 50 g látky venku nebo 100 g doma. Co si o tom myslíte?

Pro samopěstitele to bude znamenat velké riziko. Už teď, když sklidí tři legální rostliny, budou přesahovat zákonnou mez pro trestný čin. Už to nebude na posouzení soudu, bude to automatické. Vládní návrh zlepšuje situaci pro uživatele, kteří si opatřují konopí na ilegálním trhu, protože ti si většinou nakupují v množstvích menších než 100 g, ale pro samopěstitele, které jakoby opečovává, naopak staví do horší situace.

Podle letošní výroční zprávy o nelegálních drogách konopí čistě jenom k samoléčbě v posledním roce užilo asi 600 000 lidí nad 15 let. Souhlasíte s poslancem Ivanem Bartošem, že takto konopí zůstává dál nedostupné pro lidi, kteří ho užívají k léčbě?

Návrh jednoznačně nahrává podpoře ilegálního trhu, protože bude bezpečnější si opatřit konopí nelegálně a mít ho doma méně než 100 g než vypěstovat si tři rostliny a nechat si úrodu. My dlouhodobě kritizujeme, jak nedostupné je konopí pro léčebné použití v Česku. Je spousta pacientů a uživatelů, kteří se k léčebnému konopí stále nemohou dostat, a potřebují se zásobit jinými způsoby. Samozásobení je ale znevýhodněno oproti podpoře ilegálního trhu.

Čtěte také

Podíl dospívajících, kteří mají zkušenost s konopnými látkami, klesá. Zatímco v roce 2007 jich bylo 45 %, v posledních letech jich je kolem 30 %. Je to tím, že teď je mezi nimi v módě kratom?

Mladí lidé experimentují s různými látkami. Nejedná se jenom o konopné látky nebo o kratom. Jsou tam i nelátkové závislosti, například digitální závislosti, které jsou z hlediska veřejných zdravotních dopadů zcela přehlíženy. Dopady jsou ale velké a my je uvidíme velmi brzo.

Částečná legalizace rekreačního užívání konopí proběhla na jaře v Německu. Jaké to má dopady? Jak co nejúčinněji omezit zneužívání alkoholu? Poslechněte si celých Dvacet minut Radiožurnálu.

autoři: Vladimír Kroc , opa
Spustit audio

Související