Jan Masaryk před smrtí nestál v okně, ale na římse čelem ke zdi, tvrdí vědci, kteří požádali o revizi případu

29. listopad 2019

Jan Špička a Martin Čermák ze Západočeské univerzity v Plzni podali podnět k obnovení vyšetřování smrti Jana Masaryka, protože předchozí vyšetřování nebyla podložená měřením. Případu se sami věnovali 10 let. „Nejvíce pravděpodobná je varianta sebevraždy pod tlakem okolností, ať již útočníka v okně, nebo vlivem nedávné návštěvy v bytě, která ho dostala do pozice, že se rozhodl skoncovat se životem,“ popisují badatelé své závěry.

Redaktorka Eva Kézrová získala exkluzivně pro pořad Zaostřeno Českého rozhlasu Plus dosud nezveřejněnou zvukovou nahrávku, kterou v květnu 1968 namluvil bývalý policista Vilibald Hofmann. Popisuje na ní dění osudného březnového rána 1948 v Černínském paláci. Celý pořad s těmi nejzajímavějšími částmi nahrávky najdete na webu Plusu.

autoři: Lucie Výborná , kpk

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...