Jan Boris Uhlíř: Ve sjednocené Evropě nemůže diktátor uspět

24. březen 2013

Uplyne 80 let od chvíle, kdy byl položen základní kámen třetí říše. Jak to, že se v tak kulturně bohaté zemi dostal k moci nacismus? I nad tím se zamyslel nedělní host, kterým byl historik Jan Boris Uhlíř. Mezi 10. a 11. hodinou si s ním povídal moderátor Petr Rajchert.

„V Německu bylo pět šest miliónů nezaměstnaných, a tak se lidé začali přirozeně vztahovat k Adolfu Hitlerovi,“ uvažuje Jan Boris Uhlíř. Právě Adolf Hitler použil jako první pro svou předvolební kampaň letadlo a stal se nejznámějším německým politikem své doby. „Německé občanství však získal až v roce 1932. Do té doby byl stále rakouským občanem,“ připomíná Jan Boris Uhlíř.

Čtěte také

Základní kámen třetí říše byl položen 30. března 1933, kdy prezident Paul von Hindenburg jmenoval Adolfa Hitlera říšským kancléřem. „Hitler tehdy nebyl prezentován jako šílenec, měl ve vládě jen dva soukmenovce a koaliční vláda neměla převahu nacistů,“ poukazuje Jan Boris Uhlíř.

„Německo mělo i fungující televizní vysílání plné nacistické propagandy,“ upozorňuje a zmiňuje jméno režisérky Leni Riefenstahlové, která spolupracovala s říšským ministrem propagandy Josephem Goebbelsem. „Na příkladu Německa vidíme, jak je možné zmanipulovat drtivou část společnosti ve prospěch jedné ideologie,“ uvažuje.

Inspiroval se Joseph Goebbels propagandou v Sovětském svazu? Jakou roli hrál faktor strachu? A jaká je role historiků v současné době? Odpovědi i na tyto otázky si můžete kdykoliv připomenout pomocí audio záznamu v tomto článku.

Záznam celého rozhovoru s Janem Borisem Uhlířem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio