Jak snížit rizika infarktu? Zhubněte a přestaňte kouřit, radí kardiolog Petr Widimský

25. červenec 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kardiolog Petr Widimský

„Kouření způsobuje zužování tepen v těle, zvyšuje také krevní srážlivost – obojí má za následek infarkt,“ varuje předseda České kardiologické společnosti profesor Petr Widimský. K rizikovým faktorům patří také obezita, která způsobuje vyšší krevní tlak a cukrovku. "Pravděpodobnost, že infarkt dostane mladý sportovec, který nikdy nekouřil, je velmi nízká,“ ubezpečuje v rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou.

Jak poznáme, že nám hrozí infarkt? „Projevy u muže a ženy se příliš neliší – 80% pacientů pocítí bolest na hrudníku, 8% infarktů vznikne náhlou dušností, u 10% případů nejsou žádné projevy, takže lze infarkt přechodit,“ vysvětluje.

Čtěte také

Pokud nás ale bolí na hrudi, ještě nemusí jít o infarkt. „Příčiny bolestí na hrudi je celá řada. Například při bolesti páteře nebo jícnu a žaludku je pálení za hrudní kostí podobné jako při angíně pectoris,“ nastiňuje.

V každé české nemocnici jsou dnes na srdeční příhody vybaveni. „Nejjednodušším vyšetřením je EKG, pouze malé infarkty nezanechají stopy, pak následují laboratorní metody, ultrazvuk nebo magnetická rezonance,“ popisuje.

Kardiolog Petr Widimský

A jak bychom měli nejzdravěji jíst? „Rozhodující je objem přijímané stravy, tedy rovnováha mezi přijímanou a vydávanou energií, struktura stravy je méně důležitá,“ doporučuje. „Jsou ale kardiologové, kteří mohou mít jiný názor než já,“ dodává.

Patří k rizikovým faktorům hormonální koncepce? Jak poznáme infarkt? A jsou nemocnice na srdeční příhody dostatečně připravené? I to jste mohli slyšet mezi 10. a 11. hodinou v Hostu Radiožurnálu.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...