Jak snížit rizika infarktu? Zhubněte a přestaňte kouřit, radí kardiolog Petr Widimský
„Kouření způsobuje zužování tepen v těle, zvyšuje také krevní srážlivost – obojí má za následek infarkt,“ varuje předseda České kardiologické společnosti profesor Petr Widimský. K rizikovým faktorům patří také obezita, která způsobuje vyšší krevní tlak a cukrovku. "Pravděpodobnost, že infarkt dostane mladý sportovec, který nikdy nekouřil, je velmi nízká,“ ubezpečuje v rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou.
Jak poznáme, že nám hrozí infarkt? „Projevy u muže a ženy se příliš neliší – 80% pacientů pocítí bolest na hrudníku, 8% infarktů vznikne náhlou dušností, u 10% případů nejsou žádné projevy, takže lze infarkt přechodit,“ vysvětluje.
Pokud nás ale bolí na hrudi, ještě nemusí jít o infarkt. „Příčiny bolestí na hrudi je celá řada. Například při bolesti páteře nebo jícnu a žaludku je pálení za hrudní kostí podobné jako při angíně pectoris,“ nastiňuje.
V každé české nemocnici jsou dnes na srdeční příhody vybaveni. „Nejjednodušším vyšetřením je EKG, pouze malé infarkty nezanechají stopy, pak následují laboratorní metody, ultrazvuk nebo magnetická rezonance,“ popisuje.
A jak bychom měli nejzdravěji jíst? „Rozhodující je objem přijímané stravy, tedy rovnováha mezi přijímanou a vydávanou energií, struktura stravy je méně důležitá,“ doporučuje. „Jsou ale kardiologové, kteří mohou mít jiný názor než já,“ dodává.
Patří k rizikovým faktorům hormonální koncepce? Jak poznáme infarkt? A jsou nemocnice na srdeční příhody dostatečně připravené? I to jste mohli slyšet mezi 10. a 11. hodinou v Hostu Radiožurnálu.
Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka