Jak se ochránit před artrózou? Sportem se nepřetěžujte, hlídejte si váhu, radí ortoped

Ortopedie se v kraji rušit nebudou

Proč se trápit do 80 let, když můžu už ve 40 žít plnohodnotný život? Náhradu kloubu dnes řeší čím dál více mladší lidé – dozvěděli se o efektivnosti endoprotézy, a doktoři se tomu nijak nebrání – měla by vydržet 15 a 20 let, dokonce lze i rekreačně sportovat.

Ortopedie je kombinace medicíny, rukodělné práce a technologie výroby, dnes také pomáhají moderní nástroje, které umožňují snazší práci. „Když se začínalo s náhradou, tak se frézovalo, vrtalo ručně,“ vysvětluje ortoped Tomáš Trč.

Pořád ale musí být lékař, který musí držet končetinu v určitém postavení po celou dobu operace, což nebývá vždy jednoduché. Svou roli také hraje prostorová orientace – když implantát uloží špatně, pak nebude fungovat.


V Česku se dělá 20 tisíc náhrad kyčlí ročně

Kromě kolena a kyčle často nahrazují i kloub ramenní, hlezenní a drobné klouby ruky. Největší radost ale ortopedové mají, když se totální endoprotéze podaří předejít. „Preartrózu rádi zachycujeme, stav je pak potřeba upravit, aby k artróze nedošlo,“ vysvětluje.

K takovým úpravám patří změna postavení kloubu, ošetří se narušené součásti, například poraněný meniskus je klasický preartotický problém. A co je to tkáňové lepidlo? Tvoří ho fibrin, který koluje v cévách a žilách – umožňuje hojení kostí, kůže. „Používáme ho pro fixaci štěpu chrupavky do defektu kloubu,“ říká.

Čtěte také

V případě artrózy, například kolenního kloubu, je potřeba regulovat nadváhu, změnit způsob života, ideální jsou také sporty, které nepřetěžují – plavání, kolo, lyžování. „Vše se ale musí dělat s mírou,“ upozorňuje.

A co se týče potravinových doplňků, tak nejde jenom o placebo, je ale potřeba dobře vybírat a zjistit, zda mají účinnost. V opačném případě je nemá smysl užívat.

Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.