Jak se ceny ropy odráží v české ekonomice?
Od mikrofonu přeje dobrý poslech Jan Pokorný. Hostem je vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Dobrý den.Váš kvalifikovaný odhad zdražení benzínu je to jen výkyv způsobený objektivními okolnostmi, nebo už to bude pořád?
Host (Martin Jahn): Tak zdražení benzínu reaguje na výkyvy v cenách ropy na zdražení cen ropy, které byly způsobeny zejména katastrofou ve Spojených státech a poptávkou po ropě ve Spojených státech. Já doufám, že to je spíše jen výkyv. V poslední době cena ropy začala zase klesat. Uvidíme, jestli se to projeví také na cenách benzínu. Většinou když ropa vzroste její cena, tak vzroste cena benzínu, ale při opačném pohybu již benzínky nezlevňují. Takže nevím, jestli se nějakého snížení cen dočkáme, ale doufám, že nebude situace, kdy bude stát ropa více než 70 dolarů za barel, kde se bude blížit nějakým sto dolarům za barel a kdy bude nějaká krize.
Moderátor (Jan Pokorný): Kdyby k tomu ale došlo, co by to znamenalo pro českou ekonomiku?
Host (Martin Jahn): Tak česká ekonomika je na cenách ropy, řekl bych středně závislá. Nejsme ekonomika, s kterou by výkyvy v cenách ropy výrazně hýbaly. V každém případě by se to promítlo do inflace. Otázka jak by se to promítlo do celého výrobního řetězce, to znamená, kdo by tím trpěl nejvíc, jestli dopravci, logistické firmy, výrobci, nebo spotřebitelé, kdo by vlastně absorboval tu největší část toho zvýšení ceny. Ale myslím si, že nějak tragické by to bylo. Prostě předpokládal bych určité zvýšení inflace a možná mírné zbrždění hospodářského růstu.
Moderátor (Jan Pokorný): Volání opoziční ODS po snížení spotřební daně vláda zamítla. Souhlasil jste s tím beze zbytku?
Host (Martin Jahn): Naprosto, to je řekl bych, velmi jednoduchý populismus, z kterého nikdo ani nebude nic mít, ani není ekonomicky racionálně podložen. Za prvé snížení spotřební daně by nemuselo vést ke snížení ceny. O ceně rozhoduje situace na trhu, takže by se mohlo stát, že vlastně o to naše snížení daní by si firmy zvýšily svůj profit při prodeji pohonných hmot, to za prvé. A za druhé, dnes už vidíme, že cena ropy klesá. My nemůžeme snižovat a zvyšovat spotřební daň podle toho jak se hýbají ceny.
Moderátor (Jan Pokorný): Ani dočasně jako to udělali Poláci?
Host (Martin Jahn): Ne tak Polsko je jediná země v Evropské unii, která k tomu přistoupila.
Moderátor (Jan Pokorný): Tam budou volby nejdřív, když nepočítáme Německo.
Host (Martin Jahn): Ano, paradoxně to v Polsku udělala levicová vláda a pravice jí za to kritizovala. Tady vidíme tu určitou nelogičnost v těchto věcech a ještě jednou opakuji, všechny evropské země toto odmítly. Já myslím, že v Polsku to byla chyba a ukáže se, že to k ničemu dobrému pro spotřebitele nepovede.
Moderátor (Jan Pokorný): Vláda připravuje opatření, které má umožnit to, aby se hradily zvýšené náklady na provoz aut postiženým lidem. Budou to navíc jenom drobné ve srovnání z miliardami, které stát získá díky vysokým cenám benzínu, napsaly Lidové noviny. Mají pravdu?
Host (Martin Jahn): No já myslím, že je férové, aby stát lidem, kteří jsou postiženi a dostávají nějaké náhrady na benzín, tak aby jim to adekvátně zvýšil. Samozřejmě tyto lidi by to velmi postihlo a ty zvýšené výnosy, které stát získá, může dát například do rozvoje dopravní infrastruktury, kde peněz je málo a také je potřeba říct, že některé výnosy z daní se můžou díky zvýšení cenám benzínu snížit. Takže ta matematika nefunguje tak, tady vybereme více a to máme prostě navíc oproti tomu bývalému stavu. Takže já si myslím, že pokud se vyberou peníze navíc, tak je můžeme investovat třeba do dopravní infrastruktury, kde rozhodně těch peněz na investice není dost.
Moderátor (Jan Pokorný): Vy jste také jeden z těch, kdož počítají, že se vybere víc na daních v příštích letech?
Moderátor (Jan Pokorný): Určitě. Já myslím, že i ta dnešní situace to ukazuje ekonomika, velmi silně roste. Rostou i daňové výnosy. V současné době dokonce vláda hospodaří s docela slušným přebytkem 10 miliard korun a předpokládám, že i v příštím roce se tato situace bude opakovat, pokud nenastanou nějaké dnes neočekávané faktory. Ale ta situace v posledních dvou letech tomu nasvědčuje.
Moderátor (Jan Pokorný): Když si takhle libujete, nemohl být tedy rozpočtový schodek přeci jenom o dost nižší, když jsme na tom tak dobře?
Host (Martin Jahn): Rozpočtový schodek mohl být nižší. Pro mě je důležité, že je nižší než byl v loňském roce. Takže určitá tendence ke snižování schodku tady je. Na druhou stranu vláda přidává na bohulibé účely o jedna celá šest miliardy více na výzkum a vývoj, více než dvě miliardy navíc na vysoké školy. Myslím si, že.
Moderátor (Jan Pokorný): Státním zaměstnancům.
Host (Martin Jahn): Státním zaměstnancům i na důchody, ale já myslím, že důchodci například si nežijí nějak rozmařile v České republice a bylo by asi dobré, aby se stoupající životní úrovní pracujícího obyvatelstva do určité míry stoupla i úroveň důchodů.
Moderátor (Jan Pokorný): A teď zkuste zapomenout, že přeci jenom už jste trochu politik. Není přeci jenom ta ekonomická situace taková, že by bylo zdravé využít toho současného ekonomického růstu k potřebným reformám?
Host (Martin Jahn): To jsou dvě oddělené otázky. Potřebné reformy, o kterých se velmi často hovoří, za prvé nemusí nutně vést nějaké snížení deficitu, například penzijní reforma nesníží dnes deficit veřejných financí. Naopak, může ho mírně zvýšit, to za prvé. Za druhé k reformám je potřeba určitá legislativní doba a vláda rozhodně neměla teď v posledním roce čas ty reformy udělat. Na ty opravdu bude čas až po volbách a myslím si, že by se měly dělat na určité schodě širšího politického spektra, aby.
Moderátor (Jan Pokorný): Takže je bude dělat příští vláda.
Host (Martin Jahn): No to je zcela dnes zřejmě, protože na to už ani není čas v Poslanecké sněmovně. Ale také je potřeba říct, že ano, my jsme sice na špici hospodářského cyklu, což by mohlo vést k tomu, že bysme se měli snažit snižovat zadlužení země. Na druhou stranu celkový dluh České republiky je stále nižší než 40 procent HDP a jsme v Evropě jedna z nejméně zadlužených zemí, to nemůže nikdo popřít. Například Maastrichtské kritérium je 60 procent HDP konsolidovaného dluhu. My jsme méně než čtyřiceti. A pořád jsme ve fázi, kdy je potřeba ekonomiku tlačit nahoru, dohánět Evropskou unii budeme poměrně dlouho. Takže v investicích do dopravní infrastruktury, do podpory podnikaní, do školství, tam si myslím, že je pořád prostor a není to důvod k nějakému škrcení rozpočtu. Ale to neříkám, že všechny výdaje v rozpočtu jsou efektivní a že by se nedalo tu a tam šetřit, ale myslím si, že ten rozpočet vzhledem k tomu, že je předvolební rok, tak je sestaven poměrně solidně. Určitě by mohla vláda rozhazovat mnohem víc.
Moderátor (Jan Pokorný): Je před volební rok, jak jste sám říkal. Bude asi zajímavý i pro vás osobně. Měl byste vést pražskou kandidátku ČSSD ve volbách na rok 2006. Už jste se představil pražské organizaci ČSSD?
Host (Martin Jahn): To představení by mělo proběhnout tuto sobotu na ústředním výkonném výboru.
Moderátor (Jan Pokorný): Těšíte se na to?
Host (Martin Jahn): Tak samozřejmě se na to těším, já myslím, když už jsem to začal zvažovat, tak to jsou samozřejmě věci, které k tomu patří, ale k tomu schválení je ještě daleko. Pak budou probíhat obvodní konference, krajská konference někdy v prosinci. Takže do toho finálního schválení ještě je poměrně dost daleko.
Moderátor (Jan Pokorný): Kolik členů předsednictva pražské ČSSD dokážete vyjmenovat?
Host (Martin Jahn): No například šéfa.
Moderátor (Jan Pokorný): Tak začněte předsedou.
Host (Martin Jahn): Ještě předsedou pana Hulínského, potom pana Poché a jistě by jich bylo víc.
Moderátor (Jan Pokorný): Já jsem si to našel na internetu, jednak abych vás lehce zaskočil. Michal Klíma, Jan Choděra, Michaela Kozlová, Miroslav Svoboda, Miroslav Václavek. Tak už je znáte skoro všechny. Jak si myslíte, že vás přijmou? Takhle, jak byste chtěl, aby vás přijali?
Host (Martin Jahn): Tak já bych chtěl, aby mě přijali jako někoho kdo s ČSSD poměrně dlouho pracoval ve státní správě, nebo teď ve vládě. Jako někoho, komu se podařilo spolupráci s ČSSD dosáhnout poměrně velkých úspěchů na poli podpory podnikání, přílivu zahraničních investic a zlepšování podnikatelského prostředí v poslední době. Aby mě brali jako někoho, kdo vidí v ČSSD určitý potenciál pro další pozitivní správu této země, aby zvážili jestli by bylo vhodné, abych tu kandidátku vedl, abychom našli společnou řeč a abychom věřili tomu, že pokud já tu kandidátku povedu, tak to bude prospěšné pro obě strany.
Moderátor (Jan Pokorný): Kandidoval byste někde jinde než v Praze?
Host (Martin Jahn): Tak samozřejmě by se dalo uvažovat o dalších krajích, ale vzhledem k tomu, že jsem z Prahy a k Praze mám blízko, tak si myslím, že.
Moderátor (Jan Pokorný): Jiří Paroubek je taky z Prahy.
Host (Martin Jahn): Tak z Prahy je mnoho lidí a já myslím, že pan premiér má právo si vybrat kde bude kandidovat. Už si vybral a pro mě si myslím, že ta Praha dává největší smysl.
Moderátor (Jan Pokorný): Nabídnu vám interpretaci: ČSSD ví, že to má v Praze vždycky ve volbách těžší. I vyšle nestraníka, jehož případný neúspěch nebude ani tak jejím neúspěchem.
Host (Martin Jahn): Tak toto můžete samozřejmě interpretovat. Mojí snahou, pokud bych byl lídr kandidátky by bylo dosáhnout co nejlepšího výsledku a to si myslím, že je odpovídající. Někdo tady kandidovat musí a já s tím prostě nemám problém.
Moderátor (Jan Pokorný): A Petra Buzková to nebude?
Host (Martin Jahn): Petra Buzková řekla, že již z politiky chce odejít. Bylo to její dobrovolné rozhodnutí, které asi všichni respektují.
Moderátor (Jan Pokorný): Proti vám zřejmě ve volebním souboji stane předseda ODS Mirek Topolánek, s nímž se docela dobře znáte. Čím ho chcete porazit?
Host (Martin Jahn): Tak mě je celkem jedno kdo bude proti mně kandidovat.
Moderátor (Jan Pokorný): Až takhle?
Host (Martin Jahn): Že ta kandidatura je potřeba, nebo musí být zaměřena na lidi. Je to o tom jak pochopíme problémy, které lidi v Praze vnímají jak je dokážeme oslovit. To prostě jestli já budu kandidovat tak nebudu kandidovat proti někomu, ale pro lidi budu se snažit s nima mluvit, budu se snažit najít a možná ovlivnit program sociální demokracie tak, aby řešil ty problémy, které lidi pálí, aby je řešil efektivně. A věci, kterými bych se chtěl zabývat je rozvoj konkurence schopnosti České republiky, rozvoj zaměstnanosti, rozvoj vzdělanosti, naše pozice v Evropské unii. A já musím říct, že právě ta proevpropská organizace, nebo proevpropská orientace je něco, co mě se sociální demokracií velmi silně spojuje. Já si myslím, že my dnes velmi těžíme z toho, že jsme členy Evropské unie a je potřeba si v Evropské unii budovat určitou pozici, abychom byli suverénním a hrdým členem Evropské unie. A o tom také ta kampaň určitě bude.
Moderátor (Jan Pokorný): Vy jste tady nabídl několik předvolebních témat. Já ocituji slova předsedy pražské organizace ČSSD Petra Hulínského, která pronesl v souvislosti se strategií pro volební období 2006 až 2010. Nejvýše postavenou prioritou zůstane i nadále hájení zájmů a potřeb sociálně slabších obyvatel metropole a prosazování politiky lidské solidarity. O tom jste vy ale před chvílí nemluvil.
Host (Martin Jahn): Já myslím, že sociální demokracie by měla být strana, která těm schopným dá naději a šanci a o ty, kteří se nemohou o sebe postarat, tak se o ně postará. To si myslím, že je takové určité široké rozkročení, které ČSSD má šanci a potenciál udělat a ty dvě věci se nevylučují. Pokud já dávám šanci těm schopným, aby se realizovali, tak na druhou stranu to vytváří pro stát příjmy proto, aby se staral o ty, kteří se o sebe starat nemohou a česká.
Moderátor (Jan Pokorný): Tak to už byste mohl skoro kandidovat i za ODS?
Host (Martin Jahn): To asi těžko. Ale já si myslím, že je potřeba si vážit určitého sociálního smíru, je potřeba si vážit toho, že máme velmi malý poměr lidí, kteří jsou na hranici bídy. Mnohem nižší, než třeba je Slovensko a s tím je potřeba pracovat a já si myslím, že je dobré být bohatý v bohatém státě. Ten bohatý stát se musí také umět postarat o ty sociálně slabší.
Moderátor (Jan Pokorný): Myslíte si, že budou ty vaše volební ambice ovlivňovat i vaše odborné kroky ve vládě? Například teď v diskusi o zákoníku práce? Nebylo by pro vás politicky výhodnější, kdybyste se víc přiklonil na stranu odborů?
Host (Martin Jahn): Tak já, jedna věc je politický kompromis a politika je vždycky o kompromisu jak v rámci jednotlivých stran, tak i mezi stranami, tak i strany mezi sebou. Já se vždycky budu snažit věci držet na odborné expertní úrovni a nemám dnes problém například s tím podpořit rozpočet, protože si myslím, že je relativně rozumný. Ještě jednou opakuji, možná tam jsou někde možnosti pro šetření, ale jako celek nepovažuji ten rozpočet za špatný. Na druhou stranu zákoník práce tak jak byl předložen na vládu považuji za velmi komplikovaný. Pokud přeženeme postavení odborů a ochrany práv zaměstnanců, tak se to obrátí proti nim. Prostě zaměstnavatelé nebudou mít chuť, nebo budou považovat za příliš drahé zaměstnávat nové lidi a to se prostě obrátí proti lidem, takže tady já musím naprosto jasně vystupovat a požadovat alespoň ty změny, které odstraní ty největší hroty. Pokud chceme mít, pokud hovoříme o sociálním smíru, tak nemůžeme absolutně ignorovat postoj zaměstnavatelů k zákoníku práce.
Moderátor (Jan Pokorný): V pěti vašich návrzích se kromě jiného uvažuje o posunutí účinnosti zákona. Co si od toho slibujete?
Host (Martin Jahn): Posunutím.
Moderátor (Jan Pokorný): Účinek platí od 1. ledna 2006, ale o rok později.
Host (Martin Jahn): To posunutí účinnosti vychází z určité reality. Ten zákon může být schválen někdy v první polovině příštího roku. Ta navrhovaná účinnost je od poloviny příštího roku a ten nový zákoník je tak velká změna, že se na něj všichni potřebují připravit, zaměstnavatelé, zaměstnanci, agentury práce, prostě ten zasahuje široké množství subjektů a není možné se v něm asi zorientovat a schválit a připravit se na něj v rámci jednoho až dvou měsíců. To vychází prostě z prosté logiky a myslím si, že to je naprosto racionální požadavek. Ještě jedno musíme si uvědomit, že pokud začne být zákoník projednáván na říjnové schůzi, tak bude schválen někdy v průběhu prvního pololetí příštího roku, než ho schválí Senát, tak prostě je tam jeden dva měsíce možná.
Moderátor (Jan Pokorný): On by měl platit od července.
Host (Martin Jahn): A to nepovažuji za reálné.
Moderátor (Jan Pokorný): Mám tady před sebou, pane vicepremiére, pět vašich návrhů k zákoníku práce. Ať koukám jak koukám, žádný, který by spíš šel na ruku odborům tam ale nenajdu.
Host (Martin Jahn): No to je tak, já myslím, že odbory byly spokojeny se zákoníkem práce tak jak byl napsán. A problém s ním měli naopak zaměstnavatelé. V té verzi, kterou dnes máme jsou věci, které já velmi oceňuji, například konta pracovní doby, která umožňují rozvrhnout výrobu podle toho jak je cyklická, nebo jak přicházejí objednávky. To si myslím, že je v dnešní době kdy firmy musí být velmi flexibilní je dobrý požadavek a je to zflexibilnění. Ale pokud se bavíme o jaksi zhoršení možnosti přesčasů, pokud se bavíme o tom, že firmy nemohou vydat vnitřní předpis, pokud není uzavřena kolektivní smlouva, tak to jsou samozřejmě věci, které přispívají k rigiditě a které by opravdu ve finále neprospěly nikomu.
Moderátor (Jan Pokorný): Hostem dnešního rozhovoru O kom se mluví byl vicepremiér vlády pro ekonomiku Martin Jahn. Děkuji za odpovědi, na shledanou.
Host (Martin Jahn): Hezký den.
Moderátor (Jan Pokorný): Hostem byl vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Telefonní čísla 221 552 155 a 221 552 255. I dnes čekáme na vaše názory a těšíme se na ten první. Dobrý den.
Názor posluchače: Tady je Jirková, dobrý den. Já jsem představitelkou konfederace umění a kultury, což je rovněž odborová centrála, jedna z několika, který jsou tady. A chtěla jsem panu vicepremiérovi připomenout, že opravdu není jenom jedna odborová centrála, protože k zákoníku práce například bysme měli velmi kritické stanovisko a máme s ním mnohé problémy v oblasti kultury. To jsem chtěla panu vicepremiérovi připomenout. Děkuju.
Moderátor (Jan Pokorný): Děkuju za telefonát, na shledanou. Haló, vítejte, dobrý den.
Názor posluchače: Dobrý den, Jan Kukačka. Já bych chtěl jenom říct jak se ukázalo neprozíravé zprivatizovat Transgaz za poměrně asi třetinovou cenu vůči jeho investičním nákladům. Protože ti dovozci, ti obchodníci prostě mají v podstatě z tohoto zdražení zisky. Tyto zisky by šly dneska státu. Né, že by ceny měly být nižší na to, aby využívali z okolních zemí prostě, že by k nám jezdili levně nakupovat benzín, ale zisky by šly státu a mohly by se snížit některé daně. To je jedna věc.
Moderátor (Jan Pokorný): Ale stačí, pane Kukačko. Děkujeme za telefonát, na slyšenou. Dobrý den.
Názor posluchače: Dobrý den, tady je Petr Savel, České Budějovice. Můžu říct také svůj názor?
Moderátor (Jan Pokorný): Samozřejmě, proto voláte.
Názor posluchače: Jo dobře. Prosím vás pěkně, já sleduju tyto pravidelné pořady politické a chtěl bych se spíš zeptat vás, pane Pokorný, bude tam taky někdy vystupovat politik ODS? Mě totiž se zdá, že ty politici ODS tam vůbec v těch vašich pořadech dlouho už nemají žádný prostor. Děkuji vám, na shledanou.
Moderátor (Jan Pokorný): Tak já vám na to odpovím. Nedávno tady byl Mirek Topolánek předseda ODS. V duelu týdne bude Martin Říman, stínový ministr průmyslu a obchodu za ODS a v pondělí bude hostem Radiofóra Jan Zahradil z ODS. Tak snad budete uspokojen. Prosím další telefonát, haló dobrý den.
Názor posluchače: Dobrý den, tady Hájková. Já vás zdravím, pane Pokorný a chtěla bych jenom lidem říct, co volají pro pana Kukačku, že pořád tam on volá.
Moderátor (Jan Pokorný): Začíná se stávat z těchto pořadů referendum o panu Kukačkovi.
Názor posluchače: Vždyť ať volá, on je hrozně chytrej člověk a proč by nevolal. No tak proč by nevolal, vždyť lidi některý plácají nesmysly, to tak proč on mluví k věci, proč by nevolal. Já nevím, jak to může někomu vadit?
Moderátor (Jan Pokorný): Dobře, děkuji za názor. Jenom pro jistotu připomínám, že hostem byl vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Prosím další telefonát, haló, vítejte.
Názor posluchače: Haló. No konečně, Bartovice, dobrý den. Prosím vás pěkně, jenom jsem se chtěl zeptat. Jenom jsem chtěl říct, že vůbec nesdílím ten optimismus pana Jahna, že jsme málo zadlužený, protože státní dluh je kolem biliónu korun. Každý rok se tam udělá díra kolem sto miliard. Ekonomika je táhnutá spotřebou domácností. Lidi už se naučili žít jako stát na dluh. To znamená, že všichni jedou na dluh a neumím si představit jak dlouho to půjde. Zajímavé tam taky bylo, co tam říkal pan o tom Transgasu. S tím já naprosto souhlasím. Rozprodalo se úplně všechno. Navíc naši páni poslanci se starají o to, aby monopol tohoto molocha byl udržen, protože měla být podle energetického regulačního úřadu nastavení regulované ceny, aby mohl vzniknout trh. Tam se u skladování plynu toto zase.
Moderátor (Jan Pokorný): Vidím a slyším tedy, že váš názor je více vrstevnatý. Jestli můžu, pojďte pustit do vysílání dalšího posluchače. Děkuju moc. Mějte se na shledanou.
Názor posluchače: Dobře, tak jo. Na shledanou.
Moderátor (Jan Pokorný): Předposlední telefonát do dnešního pořadu O kom se mluví. Haló, dobrý den.
Názor posluchače: Dobrý den, posluchačka z Prahy. Já jsem se chtěla zeptat. Věra. Já jsem se chtěla jenom zeptat jestli se taky bude někdy probírat otázka nájemného. Na to se úplně zapomíná a je to dost velký problém. Když jste tam měl pana Jahna, tak že jste se ho na to třebas nezeptal?
Moderátor (Jan Pokorný): Protože na ten pořad je 15 minut a nemůžeme probrat úplně všechno, co bychom chtěli a co souvisí.
Názor posluchače: Ale je to téma, o kterém se prakticky vůbec nemluví, kdybyste mohli na toto téma udělat taky někdy nějaký trošku širší pořad, aby se k tomu mohli majitelé domů vyjádřit, protože tahle ta situace už je prakticky neúnosná. A jestliže se mluví o zdravotnictví a o všem možném, že to je skandální, tak potom nevím vlastně ta otázka těch majitelů je daleko horší, protože tam majitelé doplácejí už 15 let nebo jak dlouho a neděje se vůbec nic. Média si toho naprosto nevšímají, úplně se to ignoruje a dokonce to vypadá, že to je jako na objednávku někoho. Děkuji na shledanou.
Moderátor (Jan Pokorný): V našem případě to určitě není a kdybyste chtěla být spravedlivá směrem k Radiožurnálu, tak jste za poslední půlrok musela zaznamenat tuším, že přinejmenším 4 debaty na téma nájemné. Poprosím posledního telefonujícího posluchače. Dobrý den.
Názor posluchače: Dobrý den, tady je Martínek, zdravím. Ono se nelze co divit, že vláda nemá na nic peníze, nemá na zdravotnictví, nemá na školství pořádně, protože dávají zadarmo banky. Dali IPB zadarmo, prodali za třetinovou cenu plyn, teď prodali za pár korun Unipetrol, který zpracovává naftu, vyrábí benzín, vyrábí chemii. Prodali to za pár korun. Ten Unipetrol má hodnotu nejmíň 30 až 40 miliard, prodali to za 13. takže, ale bohužel to všechno budeme muset zaplatit jednou my. Děkuju na shledanou.
Moderátor (Jan Pokorný): Říká poslední telefonující posluchač. Do dalšího pořadu O kom se mluví, kde byl tentokrát hostem vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Jan Pokorný děkuje za pozornost věnovanou pořadu, O kom se mluví a přeje dobrý poslech u dalších programů Českého rozhlasu 1.
Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Analytik Šlerka: Umělá inteligence a propaganda? Na sociálních sítích vidíte válku, která se nestala
-
Nepoctiví dodavatelé energií klientům zakazují odstoupení od smlouvy. ‚Je to nezákonné,‘ říká úřad
-
Desetitisíce Srbů v Bělehradu požadovaly předčasné volby. Podle Vučiče za protesty stojí cizí mocnosti
-
Romancov: Věčný mír v Evropě skončil, vracíme se do násilného prostoru. Ignorovat válku je zhoubné