Jak pečovat o nemocné blízké? Díky novele lidem zdarma pomohou a poradí profesionální pečovatelé

Už brzy by mohli do domácností chodit profesionální pečovatelé a mohli by lidem radit, jak se starat o své nemocné blízké – a to zdarma. Počítá s tím novela zákona, kterou připravilo ministerstvo práce. Reaguje tím mimo jiné na nedostatek míst v domovech pro seniory.

„I přesto, že máme už teď nejen jednu pečovatelku, ale ještě další dvě ženy, které nám pomáhají o víkendech, vyčerpává nás to hodně,“ přiznává Lucie Zídková. Je matkou dvou dětí a stará se o svoji 86letou maminku, která trpí Alzheimerovou chorobou. „Jakmile tam pečovatelky třeba hodinu nejsou, maminka už volá.“

Nárok na sociální služby zdarma 

Lidé, kteří pečují o své blízké, by nově mohli mít nárok na sociální služby zdarma. „Když se dostanu do krizové situace nebo do psychických problémů, dostanu intervenci k tomu, abych se trochu uklidnil, dal do pořádku a mohl pečovat dále,“ říká ředitel odboru koncepce sociálních služeb ministerstva práce a sociálních věcí Jan Vrbický.

Senior (ilustrační snímek)

Takovou pomoc by uvítala i Lucie Zídková: „Je to trochu podobná situace, jako když jste doma s malým dítětem, ale to dítě roste, vyvíjí se, učí se nové věci, zatímco se starým člověkem je to přesně naopak. Tam vidíte jenom úpadek. Je to neskutečně depresivní činnost, ve které je člověk v podstatě každý den na hranici vyhoření.“

Předání praktických zkušeností pečovatelů 

Nově by pečující taky dostali podporu, díky které by se naučili, jak se o blízkého starat, přibližuje prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký:

Čtěte také

„Třeba jak někoho polohovat, informace, jaké jsou kompenzační pomůcky, jaké jsou možnosti, jaké sociální služby využívat... Jde o předání praktické zkušenosti pečovatelů nebo osobních asistentů té neformální pečující osobě.“

Předsedkyně Unie pečujících Zdeňka Michálková chystané změny vítá. Podle ní ale pečující potřebují podporu neustále, ne jen na začátku nebo až ve chvíli krize. „Pokud člověk pečuje už delší dobu, vyškolení v tom, jak pečovat, jak polohovat a podobně, už tolik nepotřebuje. Ale potřebuje víc psychosociální podporu. Ta je hrozně důležitá,“ zdůrazňuje.

Novela by měla platit od letošního července

Asociace péče o seniory zase upozorňuje na to, že novela myslí jen na pečující z řad nejbližších příbuzných a zapomíná na případy, kdy se o nemohoucího stará třeba snacha nebo soused.

Ošetřovatelka

Jiří Horecký z Asociace poskytovatelů sociálních služeb bude po ministerstvu práce a sociálních věcí vyžadovat, aby jasně řeklo, z jakých peněz se nové služby pro pečující zaplatí.

Návrh novely mimo jiné počítá s tím, že by se příspěvek na péči valorizoval automaticky, stejně jako důchody. Novela by měla platit od letošního července, zřejmě ale bude mít zpoždění. Teď je v připomínkovém řízení.

autoři: Iva Vokurková , vma
Spustit audio

Související