Jak bojovat s horkem? Sportujte ráno a hodně pijte. Nevadí ani šálek kávy, radí lékařka

senioři, seniorská láska, prarodiče, dědeček, babička, léto, senior, seniorka
senioři, seniorská láska, prarodiče, dědeček, babička, léto, senior, seniorka

Trápí vás problémy se srdcem? Pak byste obzvlášť v horkých letních dnech měli být opatrní. Jak totiž v rozhovoru se Zuzanou Burešovou zdůrazňuje lékařka Věra Adámková z pražského IKEM, čím vyšší teploty, tím víc dostává naše srdce zabrat.

Jednoduchá rada do současných veder? Pít, pít a pít. „Uvařte si ráno velký hrnek slabého čaje, nalijte si vodu do půllitru – ať víte, že to musíte vypít,“ radí lékařka.

Obzvlášť kardiaci by si v létě měli dopřávat i jemné minerálky. Léky na srdce, které užívají (a které ani během vlny veder nesmí vysazovat), totiž odvádějí z těla důležité minerály. „Nevadí ani šálek běžné kávy,“ dodává lékařka. 

Sport jen s rozumem

Dodržujte pitný režim a choďte často na procházky, radí lékař na letní období kardiakům

Horko, vedro, sport, senior, dehydratace

Letní horka znamenají pro lidský organismus zvýšenou zátěž, v případě kardiaků mohou být i životu nebezpečná. Na co by si lidé s kardiovaskulárními chorobami měli v létě dávat pozor? Ptáme se lékaře z plzeňské Fakultní nemocnice. Doporučí kardiakům letět k moři? A co pití alkoholických nápojů?   

Velká horka mají negativní vliv nejen na kardiaky, ale třeba i na těhotné ženy. „Rozhodně by neměly dělat velké fyzické aktivity na prudkém slunci, což sice platí obecně, ale u těhotných žen obzvlášť. Zároveň by určitě měly dodržovat pitný režim,“ vypočítává Věra Adámková. 

Fyzická aktivita a sport ovšem v létě nemusí být problém jen u těhotných žen. Opatrní by podle lékařky měli být všichni. „Není-li to nutné, neměli by mezi 11. a 14. hodinou chodit na prudké slunce. Je možné jít sportovat v předvečerních hodinách, nebo naopak brzy ráno,“ radí lékařka.

A jak je to vlastně s letním koupáním? Vsaďte na rady našich babiček. A rozehřátý organismus před vstupem do vody nejprve osmělte. „Jinak by mohlo dojít k velkým komplikacím, každý rok se takto utopí několik lidí,“ varuje lékařka.

Jak tělo snáší klimatizaci? A jak se vysoké teploty projevují v čekárnách u lékařů? Poslechněte si celý rozhovor s lékařkou Věrou Adámkovou.