Írán je nesmírně lákavá země, má obrovský turistický potenciál a Peršané cizince milují, vypráví cestovatel a průvodce
V sedmnácti letech ho uchvátil Írán. Dnes je Vladimír Váchal cestovatel, zkušený průvodce, tlumočník a abstraktní malíř. „Je to krásná země se špatnou pověstí, jejíž největším pokladem je pohostinnost místních lidí,“ popisuje. „Írán je země, která si turisty vybírá sama. Do Íránu jede člověk, který ví, že ta země má co nabídnout a že to bude jiné, a chce ji zažít. Ta země je tak specifická, že si vybírá specifický okruh návštěvníků,“ vypráví Vladimír Váchal.
Jak se stane, že se sedmnácti- nebo osmnáctiletý mladík rozhodne, že se naučí persky a že se do té země podívá?
Jste uchvácena tím, když zjistíte, že Persie dodnes existuje, že se jenom jmenuje Irán. A že ta země nabízí neuvěřitelnou historickou hodnotu. Krásná místa, která jsou z dávných staletí, dodnes stojí, jsou nádherně zrekonstruovaná, místní kuchyně je perfektní, ta země je nesmírně přívětivá a nabízí od vysokých hor po dlouhé, krásné pláže Perského zálivu. Všechno. Írán je země čtyř ročních období, která je nesmírně lákavá a má obrovský turistický potenciál.
Žádný jazyk není náročný, pokud pro něj má člověk vášeň
Když se dostanu do nějaké země a zjistím, že ti lidé jsou nesmírně přátelští, tak se s nimi chci domluvit nebo s nimi potřebuji mluvit jejich rodným jazykem. Je to v případě perštiny náročné?
Myslím si, že žádný jazyk není náročný, pokud pro něj má člověk vášeň, pokud se ho chce naučit, pokud ho chytne a opravdu se snaží, takzvaně to drtí a využívá veškeré možné příležitosti k tomu, aby nasákl nová slovíčka, nové zkušenosti, nová souvětí, nové způsoby komunikace, ať už ty gramaticky správné, nebo ty slangové.
A nejlepší, co radím vždycky všem, je odjet do dané destinace a trávit čas například na jazykovém institutu a potom mezi lidmi. Snažit se to mixovat, porovnávat, a hlavně na chvilku přestat používat svůj jazyk a snažit se být jenom v tom, který se člověk učí.
Jak moc je ta společnost otevřená cizincům i ve smyslu bezpečnosti?
To, co se mi na Íránu líbí ze všeho nejvíc, je pohostinnost místních lidí a bezpečnost. Je to země, kde se člověk opravdu nemusí bát. Řekl bych, že jediné nebezpečí na vás číhá na silnici, protože místní provoz je občas hektický a s naším evropským se absolutně nedá srovnat. Ale to člověk zná i z jiných destinací světa.
Irán je země, kde se člověk nemusí bát ani o sebe, ani o své věci, protože ta bezpečnost a pocit pohody vás jako turistu bude doprovázet. Peršané totiž milují cizince. Pro ně jsou to takoví vyslanci, kteří se nebáli přes ten špatný mediální obraz přijet a podívat se, jaká ta země opravdu je pohledem těch místních lidí vůči cizincům.
Historie v Iránu hraje obrovskou roli. Dodnes jsou na ni Peršané nesmírně hrdi a velmi se k ní upínají.
Co bych v Íránu neměla udělat, abych neurazila místní lidi, abych respektovala jejich zvyky?
Člověk sám o sobě cítí, co má a co nemá dělat. Nám jako cizincům je dávána obrovská benevolence a je bráno, že my faux pas udělat víceméně nemůžeme, protože ten cizinec je staven tak trošku na piedestal významného hosta, kterému je jakékoliv drobné provinění odpuštěno.
Jak moc velkou roli hrají dějiny Persie? Budeme se bavit o té staletí nebo tisíciletí staré říši...
Historie v Iránu hraje obrovskou roli, řekl bych, že dodnes Peršané jsou na ni nesmírně hrdi a velmi se k ní upínají. Kolikrát trpí tím, že kdysi dávno byli obrovskou, významnou říší, ale dnes je politická, mezinárodní situace špatná. Tím trpí a vzpomínají na doby, kdy byl Irán slavný a měl pozici ve velmi dobrém světle.
Související
-
Horní Mustang je díky modré obloze a barevně oblečeným lidem velmi fotogenický, popisuje cestovatel
Oblast, která donedávna bývala královstvím. Inspirací pro cestu do Horního Mustangu byla Filipu Weberovi kniha Tajemný Mustang. Z Nepálu se vrátil na podzim.
-
V Libyjské poušti jsem si sáhl na dno, říká cestovatel. Objevuje svět ve stopách Hanzelky a Zikmunda
Expedice Z101. Tak se jmenuje projekt dobrodruha Tomáše Vaňourka, který se opět vydal na cestu po stopách Hanzelky a Zikmunda.
-
Požahán medúzou skončil v Malajsii na ulici. Život formující cesta, směje se lékař-cestovatel
Po svém otci je Julius Lukeš mladší lékařem se sklonem k experimentování na vlastním těle. Jaké hraniční momenty zakusil on sám? A kudy se ubírá jeho profesní kariéra?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.