Horní Mustang je díky věčně modré obloze a barevně oblečeným lidem velmi fotogenický, popisuje cestovatel
Oblast, která donedávna bývala královstvím. Cestovatel a fotograf Filip Weber se rozhodl Horní Mustang navštívit poté, co si přečetl knihu Tajemný Mustang. Z Nepálu se vrátil na podzim. Kdysi se tam však prakticky nedalo dostat, neboť se v bývalém království usídlili tibetští partyzáni. „Když Čína obsadila Tibet, partyzánské jednotky sídlily v oblasti Mustangů, financovala je americká CIA. Proto byl cizincům vstup zakázán,“ vysvětluje dobrodruh. Poslechněte si celý rozhovor.
Proč už není Horní Mustang královstvím?
Starý král umřel a v dnešní době tam už zcela vyprchalo kouzlo celého království, je tam i nově postavená silnice na hraniční přechod do Číny. Myslím, že s původním královstvím to už téměř nemá nic společného. Čili bych to dnes spíše nazýval Horním Mustangem.
Čtěte také
Co bylo hlavním důvodem, proč jste se do Horního Mustangu vydal?
Před mnoha lety jsem v knihovně narazil na knížku od Michela Peissela nazvanou Tajemný Mustang. V 50. letech tuto končinu procestoval a byl zcela fascinován tím, jak je to tam zapomenuté, nedotčené – lidé žijí v ústraní, věnují se buddhismu. Celá oblast zůstala nedotčena dalších padesát let a světu se otevřela přibližně před deseti, patnácti lety.
Dříve byla oblast dostupná pouze pěšky nebo se soumary, přibližně před sedmi lety ale postavili silnici a nahrnula se tam spousta turistů.
Dříve se tam prakticky nedalo cestovat…
Důvodem nebylo, že by nepálská vláda chtěla končinu udržet v nějaké zakonzervované podobě. Šlo o to, že když Čína obsadila Tibet, uprchly odtamtud partyzánské jednotky, sídlily v oblasti Mustangů a podnikaly odsud diverzní akce. Financovala je americká CIA. Čili zejména z tohoto důvodu tam byl cizincům vstup zakázán, což postupně polevilo.
Turisté pomaličku začali jezdit, ale bylo to velice regulované. Dodnes se do Horního Mustangu jezdí jen na povolení a s průvodcem, jinak se tam vůbec nedá dostat. Dříve byla oblast dostupná pouze pěšky nebo se soumary, přibližně před sedmi lety ale postavili silnici a nahrnula se tam spousta turistů.
Čtěte také
Jak vypadá současný život? Četl jsem, že se lidé z historického centra vystěhovali.
Historické centrum je opuštěné, žije tam jen pár starších lidí. Je hezky zakonzervované a poměrně s citem částečně opravené. Je vidět, že tam byl někdo, kdo jim řekl, aby netahali dráty od baráku k baráku a nevěšeli všude lampy, ale postavili to hezky.
Oprava dopadla pěkně. Lidé se vystěhovali po obvodu starého města, kde si postavili nové domy. Jejich majitelé většinou pochází z původní kasty šlechticů. Chudí lidé, kteří pracovali na poli, neměli na postavení domů prostředky.
Připravte se na vysokohorskou poušť, nejsou to výlety někde v lesích. Opravdu se šlape pěšky v prachu, větru a ostrém sluníčku.
Jak fotogenický Horní Mustang je?
Velmi, většinu roku je tam modrá obloha, lidé chodí barevně oblečení. Jsou tam kontrasty mezi červenou stavbou klášterů a bílou stavbou ostatních budov. Lidé jsou celkem ochotní se fotit, většinou za to samozřejmě chtějí nějaké peníze. Potěšily mě například starší paní klábosící v centru Lo Manthangu, které poté, co jsme je vyfotografovali a dali jim peníze, nám říkaly, že to je výborné – za to, co dostaly, si nakoupí čaj, cukr a udělají si večírek.
Co tam stojí za to navštívit?
Myslím, že má smysl tam jet například na týden, deset dní, a podnikat výlety po okolí. Připravte se ale na to, že jde o vysokohorskou poušť, nejsou to výlety někde v lesích, ale opravdu se šlape pěšky v prachu, větru a ostrém sluníčku. Má to svá úskalí.
Jak se lze do Horního Mustangu dostat a jak se v oblasti ve výšce 4500 metrů nad mořem pod horou Annapurna dýchá? Čím se místní obyvatelé živí? A jak rádi nebo neradi se nechávají fotografovat? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
V Libyjské poušti jsem si sáhl na dno, říká cestovatel. Objevuje svět ve stopách Hanzelky a Zikmunda
Expedice Z101. Tak se jmenuje projekt dobrodruha Tomáše Vaňourka, který se opět vydal na cestu po stopách Hanzelky a Zikmunda.
-
Chtěli jsme Afriku ukázat tak, jak ji zažije prostý člověk, říkají průvodci dokumentu Po jedné stopě
Afrika a dvě motorky na dvorku v Nigérii. Cestovatel Igor Brezovar a herec Martin Písařík projeli kontinent na čtyři etapy od severu k jihu, z Maroka do Kapského města.
-
Česká rodina putuje odlehlou částí Tuniska karavanem. Dcery v něm mají pokojíček i školu
Češi se masově vracejí na tuniské pláže. Letos jsou jedni z nejpočetnějších, kdo severoafrickou zemi navštěvují. Počty se vrátily na úroveň před epidemií covidu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka