I rozhlasové vysílání začalo u pošty, připomíná Jan Kramář z Poštovního muzea

Do dějin poštovnictví jsme nahlédli spolu s Janem Kramářem z Poštovního muzea, který historii pošty považuje za vzrušující. Není totiž podle něj probádaná, a tak stále můžeme natrefit na ledacos překvapivého.

„Málokdo ví, že i rozhlasové vysílání začalo u pošty,“ připomíná Jan Kramář během rozhovoru. Rozhlasové vysílání totiž začínalo na počátku 20. století jako radiotelegrafie. „Až postupně se rozvinul rozhlas,“ dodává.

Poštovní služby, jak je známe dnes, se vyvinuly až v druhé polovině 19. století. Pošta se však radikálně měnila už v 18. století, kdy došlo k jejímu zestátnění. Už tehdy sice existovaly časové limity na doručení dopisu nebo zásilky. „Pošta však fungovala hlavně pro elitu a panovníka,“ upozorňuje Jan Kramář. „A tak se vycházelo z potřeb vládnoucí dynastie,“ dodává.

Čtěte také

Možná vás v souvislosti s olympijskými hrami napadne, proč nejsou na poštovních známkách vyobrazeni žijící sportovci. „Na známkách může být jen slavná osoba, která už zesnula,“ odpovídá Jan Kramář s tím, že jediná žijící osoba, která na známkách může být vyobrazena, je prezident republiky.

Proč ve známém popěvku míří poštovský panáček právě do Rokycan? A kdy u nás byly zavedeny klasické poštovní schránky? I na to se ptala moderátorka Patricie Strouhalová.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...