Hurvínkovi bylo loni 90, Spejblovi táhne na 100. Jak se hrají legendární loutky?

23. únor 2017

Martin Klásek je loutkář a historicky třetí interpret Spejbla a Hurvínka. V divadle začínal v 70. letech jako jevištní technik a zanedlouho začal alternovat Miloše Kirschnera. Jaký je život se Spejblem a Hurvínkem?

Co se stane, když přijde Martin Klásek o hlas? „V repertoáru pro děti si určitá představení nahráváme a jde nás zaskočit playbackem. U dospěláckých představení to není možné, každé to publikum je jiné.“


Současný hurvínek je replika z roku 1975 a byla narychlo vyrobena, protože předešlá shořela v autobuse s ostatními loutkami.

Dostane Hurvínek mobil?

„Jdeme s dobou, ale mobil si nejsem úplně jistý. Pan Spejbl totiž nemá rád bezdrátovou komunikaci a raději visí na nitích,“ směje se loutkář.

Připravuje se ale 3D animovaný film se Spejblem a Hurvínkem. „Ta práce byla nesmírně zajímavá. Začíná to od nákresu tužkou. A já jsem do toho storyboardu začal namlouvat různé repliky, různé situace v různých emocích. Teprve na ty moje emoce animátoři začali vytvářet přesnou mimiku loutek,“ vysvětluje Martin Klásek.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku
autor: mmk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.