Hornatý terén nad Mekongem chrlí do světa tuny drog. Samotná řeka vyvrhuje na břeh pytle s heroinem
Pandemie covidu-19 zvýraznila hranice mezi státy po celém světě. V Asii hranice mezi jednotlivými zeměmi střeží policie i armáda a pohyb přes ně je už skoro rok naprosto vyloučen. Podle Interpolu i policejních sborů jednotlivých zemí se ale ani v časech pandemie nezastavil obchod s drogami a naopak se mu v téhle části světa daří čím dál tím lépe.
Státní hranice mezi Laoskou lidově demokratickou republikou a Thajským královstvím prochází přesně středem řeky. A aby to bylo trochu složitější, písečné mělčiny na pravém břehu Mekongu už zase náleží Myanmarskému svazu.
Heroinový trojúhelník
Pokud to chcete v trochu dobrodružnějším slangu, dá se to říct i takhle: vítejte ve Zlatém trojúhelníku, hned po Afghánistánu druhé nejdůležitější výrobně heroinu na světě.
„Ještě před deseti lety jsem svým klientům vyprávěl, jaké husarské kousky tu v sedmdesátých letech prováděl Khun Sa. Jak po něm marně slídila speciální thajská jednotka RANGERS a on mezitím korumpoval barmské generály, thajské politiky i laoské komunisty,” vzpomíná na legendární až mystickou postavu Zlatého trojúhelníku pan Than-Wa z pohraničního města Mae Sai.
Čtěte také
Čínsko-barmský heroinový král Khun Sa je čtrnáct let po smrti, ale ze Zlatého trojúhelníku se do velkoměst, přístavů a na mezinárodní letiště celé Asie znovu valí tuny drog a opiátů.
Drogy v makaronech
„Když policie pašeráky překvapí a oni utíkají na lodích po řece, odhazují někdy pytle s drogou. Párkrát jsme takové vaky našli ráno na břehu. Hned voláme policii,“ popisuje thajský rybář Prawut Aoy na pravém, tedy thajském břehu Mekongu.
Drogoví kurýři v posledních měsících zabalili heroin, opium, nebo metamfetaminové tablety například do pákistánských makaronů, thajského instantního mléka nebo čínských autosedaček.
Thajská policie jen od loňského prosince do letošního ledna zabavila sedmačtyřicet miliónů kusů metamfetaminových tablet, skoro dvě tuny krystalického metamfetaminu a dvě stě šedesát kilogramů heroinu.
Napilno má policie i v bohatém Singapuru, jak potvrzuje vyšetřovatel Národní protidrogové brigády Aaron Tang: „Drogové kartely neodradí ani hrozba trestu smrti, ani uzavřené hranice kvůli covidu-19. Při poslední akci jsme zabavili čtrnáct kilo heroinu. Tohle množství dokáže rychle zničit přes sedm tisíc lidských životů.“
Tajemství horského terénu
Pole makovic, varny, které jsou v podstatě malými chemičkami i důmyslné balírny, kde se drogové zásilky připravují na dlouhou cestu, jsou ukryty v horách na barmsko-thajsko-laoské hranici.
Většina polí už je podle Interpolu na území Barmy, v těžko přístupných horách tzv. Šanského státu. Největší šanci, jak náklad zabavit, ale mají muži v uniformách na tradičních silničních check pointech.
Baťůžkářské suvenýry
„Dříve jsme měli v podstatě málo práce, kontrolovali jsme spíše mladé baťůžkáře, jestli si nevezou opiové dýmky a nemají v zavazadlech drogy pro vlastní potřebu. Teď už jdeme po velkých, několikakilogramových zásilkách heroinu nebo metamfetaminu,“ říká mi v noci, na jednom z kontrolních stanovišť thajský policista a místo jména ukazuje své identifikační číslo na uniformě.
Že jsem si zrovna opiovou dýmku koupil před pár hodinami ve městě jako suvenýr, mu raději neříkám.
Související
-
V Mizoramu zakázali alkohol. Jeho spotřeba přesto roste
Zemí, kde dnes platí absolutní zákaz prodeje alkoholu, není mnoho. Je mezi nimi také severoindický stát Mizoram. Když před sto lety vyhlásili ve Spojených státech p...
-
Nádrže na dešťovku, nebo sklad hnijících mrtvol? Laoská Planina džbánů stále nevydala své tajemství
Náhorní plošina Planina džbánů dostala jméno po obrovských nádobách z žuly, pískovce a slepence. Dodnes to je jedna z největších archeologických záhad jihovýchodní Asie.